<p>Egy menekültekről a magyar-szerb határon készült fekete-fehér fénykép, Warren Richardson Budapesten élő ausztrál fotóriporter alkotása nyerte el a World Press Photo 2016 fődíját csütörtökön Amszterdamban. </p>
Menekültekről a magyar határon készült kép nyerte a World Press Photo fődíját
Az Egy új élet reménye című, mindeddig nem publikált fényképen egy férfi látható, amint a sötétség leple alatt kisbabájával épp átbújni készül a gyorstelepítésű drótakadály alatt. A múlt év legjobb sajtófotójának választott fénykép 2015. augusztus 28-án éjszaka készült Röszkénél.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"219420","attributes":{"alt":"","author":"MTI/EPA/World Press Photo/Warren Richardson ","class":"media-image","height":"320","style":"width: 600px; height: 400px;","title":"A díjnyertes fotó","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
A zsűri elnöke, Francis Kohn, az AFP francia hírügynökség fotóigazgatója szerint a fődíjas fénykép egyszerűségénél fogva nagy hatású. "A maga egyszerűségében, főleg a szögesdrót szimbóluma által juttatja kifejezésre erejét" - mondta. Szerinte már az előválogatásnál tudták, hogy egy jelentős fotóról van szó.
Richardson saját elmondása szerint csak a Hold fényét használhatta a felvételhez. Így fogalmazott: "Nem lehetett vakuzni, mialatt a rendőrök ezeket az embereket keresték, mert akkor elárultam volna őket".
A 47 éves szabadúszó fotós már ötödik éve él Budapesten - írta a British Journal of Photography. A díjnyertes felvétel akkor készült, amikor Richardson már öt napja táborozott a határon.
"Érkezett egy nagyjából 200 emberből álló csoport, a kerítés vonalával párhuzamosan, a fák alatt haladtak. Előbb nőket és gyerekeket, majd apákat és öregeket küldtek előre. Már vagy öt órája voltam a csoporttal, egész éjjel macska-egér harcot vívtunk a rendőrökkel. Mikor a kép készült, már teljesen kimerültem" - mesélte az angol lapnak.
A négy fő hírkategória nyertes képei között a menekültek és a szíriai háború témája dominált. A győztes képek közül egy-egy Leszbosz görög szigetének partvidékén, egy szíriai kórházban és Damaszkusz egy lebombázott külvárosában készült.
Mauricio Lima veterán brazil fotós a The New York Times megbízásából dolgozott, amikor kategóriagyőztes képét készítette. A fotó az Iszlám Állam egy katonáját ábrázolja, akit egész testére kiterjedő égési sérülésekkel kezel egy kurd orvos egy szíriai kórházban, a háttérben a Kurd Munkáspárt vezetőjének arcképe látható egy óriásposzteren.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"219421","attributes":{"alt":"","author":"MTI/EPA/World Press Photo/Mauricio Lima","class":"media-image","height":"320","style":"width: 600px; height: 400px;","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
Szergej Ponomarjov orosz fotós szintén a The New York Times-nak dolgozott díjnyertes sorozatán, mely a Leszbosz szigetére érkező migránsok európai országokon át vezető útját kísérte végig.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"219423","attributes":{"alt":"","author":"MTI/EPA/World Press Photo/Szergej Ponomarjo","class":"media-image","height":"320","style":"width: 600px; height: 400px;","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
A hírkategóriák további díjazott képei az augusztusi tiencsini robbanást, az áprilisi nepáli földrengést, az azt követő lavinát, mely az Everest alaptáborára zúdult, a Charlie Hebdo elleni terrortámadás utáni tüntetéseket, valamint erőszakos hondurasi bandákat ábrázolnak.
A zsűri 21 ország 41 fotográfusát díjazta nyolc kategóriában, a versenyen 128 ország 5775 fényképésze indult csaknem 83 ezer képpel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.