A magára valamit is adó magyar üzletember mindennapi viseletként 150-200 ezer forintos (25-33 ezer korona) öltönyt hord, bár mire elindul egy fogadásra, félmillió forint könnyen a testére kerülhet. A magyar menedzserek márkaorientáltak, ruhájukat gyakran külföldi üzleti útjaik során szerzik be, vagy abban a néhány úgynevezett „VIP-boltban”, melyek címe kézről kézre jár közöttük.
Menedzserdivat: aki ad magára, külföldön vásárol
VIP-BOLTOKBÓL ÖLTÖZNEK A MENEDZSEREK
Varga elmondása szerint az a felső ezer, amely nagyon sokat költ öltözködésére, jellemzően nem Magyarországon vásárol, hanem gyakran utazik külföldre; Bécsbe, Londonba, hogy egyedileg, méretére szabottan készíttessen ruhát. Egy Armani öltöny elkészítése Londonban így akár 20 ezer dollárba is (több mint 700 ezer korona) kerülhet. Árban fölfelé természetesen minden elképzelhető. Rolex órát lehet kapni 1000 dollárért (kb. 35 000 korona) és 40 000 dollárért is (kb. 1,4 millió korona), csak óriási különbségek vannak mögötte. Míg egy egyszerűbb Montblanc toll már hétezer koronától kapható, addig például a számozott, „Nagy Katalin emlékére” készített limitált darabok ára elérheti a 65 000 koronát is.
MÁRKAORIENTÁLT MENEDZSEREK
Míg azok a fiatalok, akik rövid idő alatt gazdagodtak meg „pénz nem számít” alapon jobban szórják a pénzt, addig a magyar menedzserek (pontosabban fogalmazva az alkalmazott vezetők), illetve a felső tízezer tagjai megfontoltabbak a vásárlásban, öltözködési szokásaikban inkább a márka számít – mondta Pintér Zsolt fejvadász és karrierszakértő. Öltönyben jól cseng az Yves Saint Laurent, a Hugo Boss, az Armani; ingben a Jacques Britte, a Ralph Lauren; nyakkendőben a Gucci, Jean-Paul Gautier; cipőben az amerikai Florsheim, a magyar Vass cipő, illetve a Lloyd márkanév.
VIP-BOLTOKBAN OLCSÓBB A BEVÁSÁRLÁS
A Griff öltönyök exkluzív darabjai körülbelül 10 ezer koronába kerülnek, ez a cég hagyományos szériájánál mintegy 15-20 százalékkal magasabb árat jelent. A többletet a jobb anyagokért, a kisebb szériaszámért kell fizetni.
Az öltönyárak tekintetében az egyes márkákon belül is igen nagy a szórás Magyarországon. Yves Saint Laurent-, Armani-öltönyt 13 ezer koronányi forintért is lehet kapni, ugyanakkor e márkák egyes darabjainak ára meghaladhatja a 33 ezer koronát.
Pintér Zsolt elmondása szerint aki megteheti, vagy külföldön vásárol, vagy úgynevezett VIP-boltokban. A VIP-bolt valójában ruhaszalonnak berendezett lakás, ahol a tulajdonos többféle márkát is „képvisel”, a piaci árnál lényegesen olcsóbban. Armani, Ralph Lauren, Yves Saint Laurent márkájú termékekhez lehet például így hozzájutni, noha ezek a márkák hivatalos képviselettel nem rendelkeznek Magyarországon.
Vállalkozók, közéleti személyiségek, politikusok egyaránt vásárolják a Boss öltönyöket, áruk 25-50 ezer korona között mozog, azonban a vételár ennél magasabb is lehet, mivel a cég egyedi igényeket is figyelembe véve, méretre is készít ruhákat.
65 ezer koronányi forintért már Magyarországon is megvásárolhatók az olasz Nervesa divatcég egyedileg készített, kézzel szabott-varrott öltönyei, bár Pintér Zsolt karrierszakértő szerint ezt már kevesen engedik meg maguknak, pedig megengedhetnék.
Öltönyhöz illő divatos inget 1600-4000 koronányi forintért lehet kapni, akár Jacques Britte, akár Ralph Lauren márkájút.
CIPŐ, AMILYET WOODY ALLEN IS HORD
Az amerikai gyártmányú Florsheim cipő átlagosan 75-150 dollárba (2700-5500 korona) kerül, noha vannak drágább modelljei is, melynek viselése azzal a jóleső tudattal párosulhat, hogy Woody Allen is ilyet hord. A Lloyd cipő Magyarországon 4000-6500 koronába kerül. Ezt a márkát a Horváth Cipő Kft. is árusítja, ahol emellett 2500-5600 koronáért vehető márkás, minőségi, kötelezően bőrtalpú lábbeli.
A kézzel készített cipő ára már borsosabb, ugyanakkor büszkeséggel töltheti el vásárlóját, hogy a lábáról vett méret alapján egyedileg készített cipőt hord. A Vass cipőszalonban a már kész, borjúbőrből készült cipő 14 500 koronába, méretre készítve 20 ezer koronába kerül. Ugyanez lóbőrből készen 17 ezer, méretre gyártva 20 ezer korona fölött van – mondta az üzlet munkatársa. A méretes cipő készítésekor az ügyfél lábának rajzolatáról készült kaptafát megőrzik, így a későbbiekben akár telefonon is lehet a lábra passzoló cipőt rendelni, melynek elkészítési ideje 4-5 hét.
KIEGÉSZĺTŐK: A KEVESEBB NÉHA TÖBB
Aki igazán ad magára, a kiegészítőket sem hanyagolja el. A kiegészítőkre is érvényesek a régi igazságok: szép az, ami egyszerű, és a kevesebb néha több, vélekedik Pintér Zsolt. Komoly üzletemberek bőrből készült, fekete, antikolt barna vagy sötétbordó táskát hordanak, abból is minél vékonyabbat, hiszen nem kelt jó benyomást egy kitömött aktatáska. Magyar kézművesek által készített bőrtáskák 5000-6500 ezer koronába, míg egy Gucci bőrtáska 16-20 ezer koronába kerül. Igazán elegánsnak érezheti magát az az úriember, aki Prada vagy Giudi táskát hord magával. Egy Prada, nem túl vastag, „üzletemberi aktatáska” körülbelül 20 000 és 36 000 koronába kerülne, ha Magyarországon lehetne kapni. A kapható Giudi táska ugyanebben a kategóriában 12 000 és 16 000 korona között mozog.
Az óra legyen hagyományos analóg, valódibőr-szíjas (Omega, Zenith, Breguet); természetesen kivétel az arany karóra, amelynél általában az óraszíj is aranyból készül, például a Rolex, Corum. A mandzsettagomb nappal inkább akkor elegáns, ha nem feltűnő, míg este lehet merészebb kivitelű. Montblanc mandzsettagombot 7300-16 000 koronáért lehet kapni a magyarországi üzletekben, a drágább modellben hematit kő van. Szemüvegre sem lehet eleget költeni. Üzleti körökben a legelfogadottabb márka talán a Cartier, egy keret 24 karátos aranyból 16 000-20 000 koronába kerül. Ebben még nincsen benne a 13-16 ezer koronás árat könnyen elérhető szemüveglencse. A legszerencsésebb, ha ennek márkája Zeiss.
KÜLFÖLDI BEVÁSÁRLÓKÖRÚT FÉRFIAKNAK
Pintér Zsolt fejvadász és karrierszakértő elmondása szerint aki megteheti, vagy külföldön vásárol, vagy a már említett VIP-boltokban. Pintér szerint Magyarországon nincsen nagy jövője a nagyon exkluzív, drága termékeket árusító butikoknak, a magyar piac egyelőre nagyon kicsi; az exkluzív üzletekben még a magyar vezetői fizetésekhez mérten is irreális árak alakulhatnak ki.
Külföldön több márka termékei is olcsóbban megvásárolhatók, mint Magyarországon, amellett, hogy a választék is jóval nagyobb. A Boss öltöny például Németországban olcsóbb, mint itt, mondta Pintér Zsolt. Mivel az üzletemberek munkájával, életformájával együtt jár a rengeteg utazás, nem lehet csodálkozni azon, hogy hivatalos útjaikon egyben a bevásárlást is elintézik. Ruházat szempontjából Ausztria és Németország mellett még Amerika számít nagyon olcsónak. Itt a vásárlók különféle bonuszszolgáltatásokat is kapnak, például bizonyos számú ing vásárlása esetén ajándékként belevarrják az ingekbe új tulajdonosuk nevét.
HELYES ÖLTÖZKÖDÉS MUNKAHELYEN
A munkahelyen viselt ruházatnak nem annyira az egyéniséghez, az ízléshez, mint inkább a választott munkahely környezeti szokásaihoz kell alkalmazkodnia. Míg például a banktisztviselő, az üzletember, a tanárnő öltözéke inkább konzervatív, addig a butikos eladó vagy a bárénekesnő lehet kihívó, ultramodern, míg a sportszervező sportosan elegáns.
Lehetőleg kerülni kell a nagyon rövid, nagyon átlátszó, nagyon testhez tapadó, nagyon kivágott ruhákat, illetve a nem munkahelyre való, tehát túl sportos (halásznadrág vagy sort) vagy kifejezetten alkalmi jellegű öltözéket – tanácsolja Pintér Zsolt Hogyan csináljunk karriert? – Az álláskeresés enciklopédiája című könyvében.
Az üzleti életben (főként a pénzügyi és bankvilágban vagy általában közép- és felső vezetői munkakörben) a természetes anyagból készült, konzervatív szabású (az amerikai cégeknél inkább a hagyományos egysoros öltöny elfogadott), egyszínű, sötét (fekete, éjkék, grafitszürke, de nem sötétbarna vagy olajzöld!) ruha a kötelező. Öltönyként még a diszkrét, halvány csíkos vagy az úgynevezett klub stílusú (kétsoros sötétkék zakó aranygombokkal, hozzá középszürke nadrág) is elfogadható. Színes öltöny (például liftesfiúbordó, ügynöklila vagy sportriporter-sárga) komolyabb állásoknál szóba sem jöhet.
Jó tudni, hogy a márkajelzést még a legjobb öltöny zakóujjáról is mindig le kell szedni.
Az ing legyen pamutból készült, elegáns szabású (bő, hosszú ujjú, bő vállú) egyszínű vagy nagyon halvány, vékony csíkozású, fehér vagy úgynevzett bankárkék (középvilágos szürkés acélkék). Kerülni kell a túl rövid vagy túl hosszú gallérú, kockás, nagy mintás, fényes selyem, netán viszkóz vagy rövid ujjú ing viseletét.
Jó ízlésre vall, ha egyszínű bordó, sötétkék vagy diszkrét, apró mintával díszített, illetve széltében ferdén keresztcsíkozott kék-zöld, kék-bordó, kék-sötétvörös, selyem anyagú nyakkendőt viselnek kiegészítőként. Magyarországon még kevéssé elterjedt a nyaksál nyakkendő helyetti használata. Kerülni kell a feltűnő színű és formájú, nagy mintás, kötött, horgolt vagy műszálas nyakkendők használatát.
Az üzletember cipője vastag bőrtalpú, fekete vagy sötétbordó bőrből készült angol stílusú (fűzős, lyukacsos virágmintás). A zokni az öltönnyel azonos színű vagy annál sötétebb, illetve „egyenfekete”, ami mindenhez jó.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.