Megújuló energiaforrások

Az Európai Bizottság elfogadja az EU mezőgazdasági minisztereinek azon döntését, hogy a 2003-as KAP-reform alkalmával bevezetett energianövény-támogatást terjeszszék ki az új tagállamokra is, amelyek jelenleg nem jogosultak annak igénybevételére.

Az Európai Bizottság elfogadja az EU mezőgazdasági minisztereinek azon döntését, hogy a 2003-as KAP-reform alkalmával bevezetett energianövény-támogatást terjeszszék ki az új tagállamokra is, amelyek jelenleg nem jogosultak annak igénybevételére. A döntés következtében Bulgária, a Cseh Köztársaság, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia mezőgazdasági termelői az energianövények termesztéséért hektáronkénti 45 euró támogatásban részesülhetnek. A döntés a mostani 1,5 millió hektárról 2 millió hektárra növeli az ebben a támogatásban részesíthető legnagyobb területet. A megújuló energiatermeléshez használható alapanyagok előállításának ösztönzése érdekében a döntés azt is lehetővé teszi, hogy a tagállamok az olyan területeken, amelyek tekintetében a gazdálkodó már pályázott energianövény-támogatásra, nemzeti támogatást nyújthassanak az állandó kultúrák telepítésével kapcsolatos költségek 50 %-áig.

„A megújuló energia előállítása egyre fontosabb szerepet tölt be az Európai Unióban” mondta Mariann Fischer Boel, mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos. „A mezőgazdaság fontos szerepet játszhat a bioetanol és biodízel alapanyagának előállításában. Az energianövények támogatási rendszere sikeresnek indult. Úgy igazságos, ha minden tagállam mezőgazdasági termelői számára lehetőséget adunk a támogatás kihasználására. Bízom benne, hogy egyre erősödni fog ez a piac.”

Az energianövények után fizethető hektáronkénti 45 eurós támogatást először 2004-ben alkalmazták; célja előmozdítani a bioüzemanyagok alapanyagául szolgáló növények termesztését. Az energianövényekre vonatkozó támogatást 2006-ban 1,2–1,3 millió hektár tekintetében igényelték, ez a szám közelít az 1,5 millió hektáros korláthoz.

A bioetanol- és biodízel-előállítás jelenlegi mértéke, valamint az egyre bővülő kapacitások ismeretében valószínűsíthető, hogy az energianövények iránti kereslet az elkövetkezendő években jelentősen megnő.

Az energianövényekre vonatkozó támogatás élelmiszerek helyett energianövények termesztésére ösztönzi a gazdálkodókat. Jelenleg a 10 „új” tagállamból 8 (a Cseh Köztársaság, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia) alkalmazza az egységes területalapú támogatási rendszert (SAPS), de ezek az országok az energianövények után fizethető támogatások köréből ki vannak zárva. Málta és Szlovénia csak a támogatások fokozatos bevezetése (phasing-in) keretében kaphat ilyen támogatást.

Az energianövényekre vonatkozó támogatási rendszer felülvizsgálata során arra a következtetésre jutottak, hogy 2007-től kezdődően azonos feltételek mellett valamennyi tagállamra ki kellene terjeszteni ezt a támogatási rendszert. Ennek megfelelően a garantált legnagyobb területet meg kell növelni.

Az évelő energianövények helyzetének megszilárdítása érdekében a tagállamok a költségek 50 %-áig nemzeti támogatást nyújthatnak az állandó kultúrák telepítéséhez olyan területeken, amelyek tekintetében már igényeltek energianövény-támogatást. (eu-sajtóközl.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?