Megéri a központi fűtés?

Ma már a panelházak sincsenek ráutalva a központi fűtésre. Az elmúlt évek egyik legnagyobb vitáját éppen az váltotta ki, hogy a panelházakban élőknek milyen fűtési mód éri meg a leginkább.

Ma már a panelházak sincsenek ráutalva a központi fűtésre. Az elmúlt évek egyik legnagyobb vitáját éppen az váltotta ki, hogy a panelházakban élőknek milyen fűtési mód éri meg a leginkább.

A hőszolgáltatóktól vásároljuk a hőt, vagy pedig szereljünk fel egy saját kazánt? A nagy hőszolgáltatók már többször is felemelték a hangjukat amiatt, hogy a Szlovák Gázművek (SPP) nem tesz különbséget a nagy- és kisfogyasztók között, így egyre több panelházi lakóközösség áll át saját fűtési rendszerre. Az elmúlt években a központi hőszolgáltatást emiatt több mint húszezer háztartás mondta le.

A hőszolgáltatók emiatt még egy olyan rendeletet is jóváhagyattak, amely szerint ha saját fűtési rendszerre szeretnénk áttérni, fizetnünk kell a hőszolgáltatónak a rendszer leállításáért. Ha a szolgáltató fűtési rendszere már elöregedett, az így fizetett összeg nem túl nagy.

Ellenkező esetben akár tízezer koronát is fizethetünk a leállításért. Az így kifizetett összeg a hőszolgáltatók szerint azonban nem az ő bevételeiket gazdagítja.

Ezzel azokat szeretnénk védeni, akik továbbra is kitartanak a központi fűtés mellett – állítja Miroslav Obšivaný, a szlovákiai Hőszolgáltatók Szövetségének az elnöke. Szerinte azonban a panelházi lakóközösségek körében manapság már nem olyan nagy az elvándorlási kedv, mint korábban.

Akik akarták, azok már felszerelték a saját kazánjukat, ráadásul manapság már nem olyan előnyös a saját kazán felszerelése, mint korábban. Ha a panelházakban lakók valóban olcsóbban szeretnének fűteni, jelenleg kedvezőbb megoldásnak számít a ház hőszigetelése, mint a saját kazán kiépítése.

Az új lakóházakat építő cégek is inkább a központi fűtés mellett döntenek, nem vetik meg azonban a saját kazánt sem. A legkevésbé használt fűtési módnak az új lakóházak esetében ugyanakkor a villanyfűtés számít. A J&T társaság szerint manapság az esetek többségében a gázfűtés mellett döntenek. Minden azonban a konkrét helyzettől függ. A pozsonyi Duna parton épült házakban például a Duna vizét is igénybe veszik. (-mi, t)

Kihez fordulhatunk?

Árszabályozási Hivatal (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví) – cím: Bajkalská 27, 820 07 Bratislava, Tel.: 02/5810 0411, fax: 02/58 10 04 79, e-mail: [email protected], Honlap: www. urso.gov.sk.

Szlovák Energetikai Ügynökség (Slovenská energetická agentúra) – cím: Bajkalská 27, 827 99 Bratislava, Tel.: 02/5824 8111, fax: 02/53 42 10 19, e-mail: [email protected], honlap: www.sea.gov.sk.

Állami Energiafelügyelet (Štátna energetická inšpekcia), cím: Hurbanova 51, 911 01 Trenčín, Tel.: 032/743 1706, e-mail: [email protected].

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?