Pozsony. Szlovákiában ma minden negyedik nőt bántalmaz a partnere, derül ki az IVO társadalomkutató intézet legutóbbi felméréséből.
A lelki bántalmazás elsősorban a számonkérésekben, felhánytorgatásokban, az ijesztő magatartásban és a káromkodásban nyilvánul meg. Az esetek 80%-ában erről van szó.
Még ma is verik a nőket
A lelki bántalmazás elsősorban a számonkérésekben, felhánytorgatásokban, az ijesztő magatartásban és a káromkodásban nyilvánul meg. Az esetek 80%-ában erről van szó.
Nagyon gyakori a testi sértés is, főként lökdösődés, taszigálás, veréssel fenyegetőzés a partnerkapcsolatokban a statisztikák szerint a bántalmazásos esetek 70%-ára jellemző. A bántalmazott nők 60-70%-át a partnere rendszeresen nevetségessé teszi nyilvánosság előtt, anyagi függésben tartja, illetve elszigeteli a barátoktól, a rokonoktól.
Egyébként minden elképzelhető kínzásra találunk hazai példát. Fojtogatásra aránylag a legritkábban – mintegy 30%-ban – kerül sor az élettársi vagy házastársi kapcsolatokban, ugyancsak ritka a fegyverrel fenyegetőzés és az ételmegvonás. Az esetek 50%-ában a részegség az erőszak kiváltója. 42%-ban a különféle nézeteltérések, és hogy a leendő áldozat visszabeszélt.
Érdeklődésre számot tartó adat, hogy a bántalmazott nők 18%-a úgy véli, az ő viselkedése váltja ki a férj vagy partner agresszióját, vagyis hogy ő maga tehet az egészről.
A nők elleni erőszaknak számos fajtája ismert, nem csupán testi bántalmazást jelent. Lehet szóbeli, lelki, szexuális és gazdasági jellegű is. A bántalmazással, veréssel, öngyilkossággal való fenyegetés is verbális erőszaknak minősül.
Lelki erőszak lehet a barátoktól, munkától, családtól, kedvenc foglalatosságoktól való elszigetelés vagy eltiltás. Sőt, bántalmazásnak minősül a támadó faggatózás, az ijesztő autóvezetés, a telefonon való állandó ellenőrzés, nő zsebeinek vagy táskájának átkutatása is.
A szexuális erőszak elsősorban a nem kívánt szexuális tevékenységre való kényszerítésre utal, de jelenthet nemi erőszakot, szexszel való fájdalomokozást vagy megalázást.
A gazdasági erőszak a nő anyagi függésben tartását jelenti, lehet ugyanakkor a munkavállalásról való lebeszélés vagy eltiltás is. Szintén ide tartozik a mindennapi kiadások megkérdőjelezése és fillérre való elszámoltatása. (-cz-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.