Washington. A beszámíthatóság büntetőjogi határait vizsgálja az amerikai szövetségi legfelsőbb bíróság egy rendőrgyilkos skizofrén fiatalember esetében, aki az eljáró közeget vallomása szerint Földön kívüli lénynek vélte.
Meddig épeszű az ember?
Arizonában és még pár amerikai szövetségi államban a teljes mértékű büntetőjogi felelősség megállapításához elégséges, ha a tettes képes a cselekmény súlyosságának a felismerésére, és a vádlottnak magának kell minden kétséget kizáró módon bebizonyítania, hogy elmeállapota megakadályozta ebben.
Eric Clark tudta, hogy rendőrt megölni bűncselekmény, de amikor a tettét elkövette, azt hitte, hogy egy ártani akaró szörnyeteget lő le, így az ügyvédek szerint védencüket börtön helyett pszichiátriai intézetbe kellett volna zárni. Eric Clarknak ugyanis a rögeszméjévé vált, hogy Flagstaff városát űrlények kerítették hatalmukba, állandóan a nyomában vannak, és még a saját szüleiről is azt gondolta, hogy a földönkívüliek közé tartoznak.
Clark fellebbezését támogatja az Amerikai Pszichiátriai Társaság. Sok amerikai állam szigorított a beszámíthatósággal kapcsolatos jogszabályokon azután, hogy az 1981-ben Reagan elnök ellen merényletet megkísérlő John Hinckleyt elmekór miatt nem nyilvánították bűnösnek, hanem egy szövetségi kórház zárt osztályára utalták be kezelésre. Négy államban a beszámíthatóság hiánya sem mentesít a büntetőjogi felelősség alól.
A taláros ítélet döntése júliusban várható. Állásfoglalásuk befolyásolhatja az amerikai sajtóban sokat emlegetett Andrea Yates sorsát is. A texasi nő ellen azért folyik büntetőjogi per, mivel fürdőkádba fojtotta öt gyerekét és azt vallotta, hogy tettét a sátán parancsára követte el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.