Meddig épeszű az ember?

Washington. A beszámíthatóság büntetőjogi határait vizsgálja az amerikai szövetségi legfelsőbb bíróság egy rendőrgyilkos skizofrén fiatalember esetében, aki az eljáró közeget vallomása szerint Földön kívüli lénynek vélte.

A ma 23 éves Eric Clarkot 2003-ban 25 év börtönre ítélték, mivel az arizonai Flagstaff városában 2000-ben lelőtt egy egyenruhás rendőrt, aki gépkocsiját éjszaka megállította és igazoltatni akarta, mivel Clarkot bepanaszolták, hogy a városnegyedben köröz és közben autórádiója rapzenét bömböl. Az akkor 17 éves fiatalemberről egy évvel tettének elkövetése előtt állapították meg az orvosok, hogy paranoiás tudathasadásban szenved. Az ügyvédek szerint a vádlott a bíróság előtt nem hivatkozhatott kóros elmeállapotára és ezért nem részesült méltányos bírósági perben.

Arizonában és még pár amerikai szövetségi államban a teljes mértékű büntetőjogi felelősség megállapításához elégséges, ha a tettes képes a cselekmény súlyosságának a felismerésére, és a vádlottnak magának kell minden kétséget kizáró módon bebizonyítania, hogy elmeállapota megakadályozta ebben.

Eric Clark tudta, hogy rendőrt megölni bűncselekmény, de amikor a tettét elkövette, azt hitte, hogy egy ártani akaró szörnyeteget lő le, így az ügyvédek szerint védencüket börtön helyett pszichiátriai intézetbe kellett volna zárni. Eric Clarknak ugyanis a rögeszméjévé vált, hogy Flagstaff városát űrlények kerítették hatalmukba, állandóan a nyomában vannak, és még a saját szüleiről is azt gondolta, hogy a földönkívüliek közé tartoznak.

Clark fellebbezését támogatja az Amerikai Pszichiátriai Társaság. Sok amerikai állam szigorított a beszámíthatósággal kapcsolatos jogszabályokon azután, hogy az 1981-ben Reagan elnök ellen merényletet megkísérlő John Hinckleyt elmekór miatt nem nyilvánították bűnösnek, hanem egy szövetségi kórház zárt osztályára utalták be kezelésre. Négy államban a beszámíthatóság hiánya sem mentesít a büntetőjogi felelősség alól.

A taláros ítélet döntése júliusban várható. Állásfoglalásuk befolyásolhatja az amerikai sajtóban sokat emlegetett Andrea Yates sorsát is. A texasi nő ellen azért folyik büntetőjogi per, mivel fürdőkádba fojtotta öt gyerekét és azt vallotta, hogy tettét a sátán parancsára követte el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?