Meddig apad még az Amazonas?

Rio de Janeiro. A globális felmelegedés egyes tényeit, s várható következményeit illetően még nem teljes a tudósok egyetértése, az időjárási szélsőségeket és az általuk okozott károkat azonban mindannyian átéljük. Ha például az Amazonas vizének erős apadása tartós marad, az egész Dél-Amerikában veszélyes helyzetet, például súlyos vízhiányt teremthet.

A brazíliai tévéhíradók is megdöbbentő felvételekkel tudatják a világgal, hogy Dél-Amerika óriásfolyama, az Amazonas vízének jó része eltűnt a medrébőlReuters-felvételSzéles mellékágak helyett kanyargó patakok, a homokzátonyokon fennakadt, majd egészen szárazon maradt emeletes utasszállító-hajók figyelmeztetnek: vízhiány-katasztrófa fenyeget! Pedig ott most éppen ősz van, ám mégse szakadnak le a felhők az esőerdők szomjának oltására. A csapadékot hozó ciklonok, hurrikánok a jelek szerint most az északi féltekére zúdítják a terhüket.

Földünk második leghosszabb folyama, a 6430 kilométer hosszú Amazonas harmincötször akkora területről gyűjti be a vizeket, mint a Duna, s befogadja a 7000 méter magas Andok keleti oldalán kialakult gleccserek vizeit is. Átlagos vízhozama is világelső, másodpercenként 220 millió litert szállít (a Duna 6,4 milliót). Félő, hogy a vízhozam radikális csökkenése miatt a partokon súlyos károk érik a növény- és állatvilágot, de az embereket is. A part menti településekről – például a kétmilliós Manausból is – a folyóba engedett szennyvíz megmérgezheti a folyóvizet, és van ahova máris helikoptereken szállítja a hadsereg a palackozott ivóvizet. A vízhiány már a folyó középső szakaszán is jelentkezik, de a legtragikusabb a folyó torkolatának hatalmas, sok ezer ágra szakadó, Közép-Európa nagyságú deltavidékén.

A fenyegető katasztrófáért a szakértők elsősorban a globális felmelegedés gerjesztette meteorológiai változásokat okolják. De hangsúlyozzák, hogy a kíméletlen, területnövelő erdőirtások, a pánamerikai autópálya építése és a mellé települő kiszolgáló, majd lakótelepek is közrejátszanak a víz drasztikus fogyásában, s vele a Földünk egyik klímaberendezéseként szolgáló esőerdők pusztulásában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?