Március 25-én ünnepli a keresztény-katolikus világ gyümölcsoltó Boldogaszszony napját, melyet az örömhírvétel ünnepének is szoktak nevezni. Gábor arkangyal, Isten küldötte ugyanis ezen a napon jelent meg Máriának, és vitte hírül neki, hogy a Szentlélek által anyja lesz Jézus Krisztusnak, az Isten Fiának. Ennek az eseménynek emlékünnepe ez a nap, ezért most azokat a felejthetetlen élményeket osztom meg a kedves olvasókkal, amelyeket a világszerte ismert olaszországi Mária-kegyhelyen, Loretóban éltem át.
Mária názáreti háza Loretóban
A loretói Mária-ház
fölé először egy kisebb templomot emeltek, később pedig a jelenlegi bazilikát építették fel, melynek kupolája alatt ma is az eredeti szentély Mária-szobra áll, s melyet Loretói Madonnaként tisztelnek a hívők. Mivel a jelenlegi bazilika 1468 és 1570, tehát több mint száz év leforgása alatt épült fel, nem képvisel egységes stílust, s lényegét tekintve a korai gótika és a késői reneszánsz stílusjegyeit viseli. A tervezési, valamint kivitelezési munkálatokban számos művész vett részt, köztük olyan kiváló egyéniségek, mint Bramante, Sangallo, Vanvitelli és mások. Időrendben újabb keletű a harangtorony, mely a 18. században épült. A bazilika épületéhez szervesen illeszkedik az apostoli palota, ahol az adminisztrációs központ és az archívum talált otthonra. Az épületegyüttes összhatása méltóságteljes, s így kivívja a zarándokok áhítatát.
Egyedülálló Olaszországban
A bazilikában a főhajón kívül több kápolna nyert elhelyezést, melyek közül a Mária-ház kápolnáját látogatja a legtöbb zarándok. A loretói Mária-ház szerkezete, valamint kő építőanyagának tanulmányozása alapján megállapítást nyert, hogy ilyen jellegű építmény Olaszország területén soha nem fordult elő. Ugyanakkor figyelmet érdemelnek a Mária-ház, valamint a Názáretben maradt egykori barlang köveibe vésett feliratok, melyek a kutatók vizsgálatainak eredményei alapján zsidó-keresztény eredetről tanúskodnak. Az említett tények alapján az illetékes kutatók kizártnak tartják, hogy a Mária-ház Olaszországban épült volna fel.
A mintegy 3 méter magas Mária-ház falainak külső márványbevonatát II. Gyula pápa megrendelésére, 1507-ben készítették Bramanti tervei alapján, míg a kápolna belső falfelületét számos ismert művész alkotása díszíti. Ugyancsak számos műalkotást volt alkalmunk megcsodálni a bazilika további kápolnáiban, nevezetesen a német, spanyol, valamint a Szent Kereszt kápolnában, ahol mindenekelőtt Faustini A názáreti szentcsalád és Szent József halála, továbbá Seitz Az angyali üdvözlet és a Zenélő angyalok, valamint Innocenzo A keresztre feszített Úr című alkotása nyújtott mindnyájunk számára felejthetetlen élményt.
Mária házában otthon
Mária loretói házában időzve valahogy úgy éreztük, otthon vagyunk, mivel a családi házban minden ember jól és otthonosan érzi magát. Tudatosítottuk ugyanis azt a tényt, hogy ebben a házban nevelte Mária és József Istennek szent fiát, Jézus Krisztust. Teljes bizalommal jönnek ide a zarándokok a világ minden tájáról, hogy itt lelki felüdülést és békességet nyerjenek. Ugyanakkor tudatosítják azt a tényt is, hogy ebben a házban végezte a szentcsalád minden egyes tagja a napi teendőket, ami ezáltal a megdicsőülés és a megszentelés záloga lett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.