A Medves hegység lábánál – csak kicsit lejjebb attól a helytől, ahol a Lőrince-patak ered – van egy vaskereszt és két kápolna. Az egyik fala deszkából épült, a másiké vályogból. A kápolnákban Szűz Mária szobra áll, a közelben fekvő forrás neve pedig Mária-kút. Ez a hely valamikor Medvesalja kedvenc búcsújáróhelye volt, napjainkra azonban kissé vesztett fényéből.
Mária megjelenéséről kapta nevét
Egy másik történet
szerint törökidőkben – amikor nagy bajban volt az ország – a Medves hegységen át mentették az aranyat Budáról Kassára, az egyik kinccsel megpakolt szekér a Medves hegység rengetegén kelt át. A súlyos teher alatt a kocsi tengelye eltört, a rakományt kísérő két katona a tiszt parancsára az erdőben elásta az arannyal teli ládákat. Amikor végeztek a munkával, a parancsnok odalépett az egyikhez és megkérdezte:
– Ha a faluból érte küldelek, megtalálod-e hová ástad el?
– Nem én, parancsnok úr!
– Hát te? – kérdezte a másikat.
– Éjszakai holdvilágnál is... – mondta amaz.
A tiszt az első katonát elküldte, a másiknak azt parancsolta, hogy maradjon. Egy fához kötözte és mindkét szemére megvakította.
– Ezt a kincset senki nem találhatja meg – mondta a parancsnok, és eloldozta a katonát.
Nem sokkal később egy új forrás keletkezett a Lőrince-patak partján, amelynek vize arany színűre festi a medrét. „Az elásott arany tisztítja magát” – adják szájról szájra a mondát azok is, akik tudják, hogy az arany vízben nem oldódik.
A vályogból épült kápolnának
is van egy szép története. Egy tehetős budapesti édesapa kétségbeesetten hordta fiát egyik csodadoktortól a másikig, de a vak gyereket nem tudták sehol meggyógyítani. A család hallott a medevasaljai Mária-kút hasznos vizének gyógyító hatásáról, nem hitt benne, de az asszony kívánságára a családfő egy hétre elvitte gyermekét arra vidékre. Egyházasbáston szálltak meg, minden délelőtt és délután kikocsikáztak a forráshoz, ahol a fiúcska megmosakodott a Mária-kút vizében. A hatodik napon a faluhoz közeledve megszólalt a gyerek: „Nemsokára otthon leszünk, apám.”
– Honnan tudod, kisfiam? – kérdezte az édesapa.
– Onnan, hogy már látom a házakat – mondta a gyerek.
Másnap az édesapa hazavitte a fiát, de hetek múlva visszatért, és hálából, amiért a fia meggyógyult, pénzt adott a bástiaknak, hogy építsenek egy kápolnát a Mária-kút fölé.
Modern kori eszközökkel
is kivizsgálták már a Mária-kút vizét, és állítólag valóban hasznosnak találták. Gazdagon tartalmaz ásványi anyagokat, egyébként vastartalma a kifolyó víz medrében is tetten érhető, a hideg, különleges ízű víz arany színűre festi teknőszerű apokakő medrét.
A medevasaljai falvakban még ma is sokan mesélnek olyan csodákról, amelyek családjukban a Mária-kút vizétől történtek. A sánta járni tudott, a vak látott, a néma megszólalt...
Valamikor a környékbeliek
csoportosan legelőször február 2-án (gyertyaszentelő) ballagtak ki a Mária-kúthoz, azt követően pedig minden jeles ünnep alkalmával. Régen a forrás és környéke igazi búcsújáróhelynek számított, egy-egy alkalommal több százan is megfordultak ott. Nagyobb ünnepek alkalmával kint misézett a pap, a közeli és a távolabbi falvakból lobogók alatt éneklő búcsúsok indultak csoportosan a Mária-kúthoz. A látogatók valamikor a kápolna falára (vagy a közeli fákba) írták fel nevüket, most egy vonalas füzetbe írhatják be látogatásuk időpontját. Az irkák tanúsága szerint a kegyhelyet sokan keresik fel az ország távoli vidékeiről, sőt határon túlról is. Egyre több a visszatérő vendég, akiket nem riaszt el a közel három kilométeres terepjárás sem, mert a hely – főleg esős időben – sajnos gyalog is nehezen megközelíthető. Mivel azonban az utóbbi esztendőkben egyre többen zarándokoltak el ide, az egyházasbásti és a vecseklői önkormányzat közösen pályázatot dolgozott ki egy autóút megépítésére. Az 1750 méter hoszszú útszakasz végén harminc személyautót és négy autóbuszt befogadó parkolót terveztek építeni a völgyben, ahonnan csaknem egy kilométer hosszú gyalogút vezetne a Mária-kúthoz.
A környékbeliek így is rendszeresen járnak a kegyhelyet takarítani, az érintett önkormányzatok pedig folyamatosan gondoskodnak a kápolnák karbantartásáról és javításáról. Igyekeznek az erdei utakat is járható állapotban tartani, hogy amíg az aszfaltos út nem épül meg, minden vendég feljuthasson a Medves rengetegében található Mária-kúthoz, ahová még a napfény is csak nehezen tud.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.