Magas hozamú fafajták

A mezőgazdaságban lezajlott szerkezeti átalakulás után bizonyára sokan tapasztalták, hogy főleg a gyengébb minőségű termőhelyeken, a vízfolyásokhoz, mocsarakhoz közeli területeken Dél-Szlovákiában is egyre több a parlagon hagyott parcella.

A mezőgazdaságban lezajlott szerkezeti átalakulás után bizonyára sokan tapasztalták, hogy főleg a gyengébb minőségű termőhelyeken, a vízfolyásokhoz, mocsarakhoz közeli területeken Dél-Szlovákiában is egyre több a parlagon hagyott parcella. A jelenleg kihasználatlan mezőgazdasági területeket ugyanakkor aránylag rövid idő alatt és kis ráfordítással újra hasznosíthatóvá és jövedelmezővé lehet tenni. Az eljárás lényege, hogy az említett területeket fatermesztéssel hasznosítjuk. Ennek egyik formája, hogy a területeket dendromassza nyerése céljából ún. energetikai fás kultúrák termesztésével hasznosíthatjuk. Ezen túlmenően azonban nemcsak energetikai kultúrák, hanem vastagabb, különböző méretű fák termesztésére, valamint értékes rönkfák előállítására is lehetőség nyílik.

Az energetikai felhasználás céljából végzett fatelepítésben ültetvényszerű – intenzív termesztési módszerek alkalmazásával érhetünk el eredményeket. Szlovákia természeti viszonyai között az intenzív fás kultúrák eredményes termesztése megfelelő talaj-előkészítést feltételez, amely lényegében mélyszántásból, ezt követően pedig a talaj felső rétegének megmunkálásából áll. Ezen túlmenően szükséges a magas hozamú, gyors növekedésű fafajták telepítése, utána a teljes gépi talajápolás, valamint a törzseken az ágak eltávolítása.

Eredményes intenzív fatermesztést mindenekelőtt gyorsan növő nemesnyár fajták, illetve klónok telepítésével érhetünk el, a termesztési célnak megfelelően lignikultúrák, intenzív kultúrák, valamint speciális kultúrák alkalmazásával. Amennyiben a legértékesebb vastag, rönkfa termesztése a cél rövid, 15 éves vágásforduló mellett a telepítésnél tág, vagyis véghasználati, többnyire 6x6 méteres telepítési hálót alkalmazunk, vagyis lignikultúrát telepítünk. Papírfa és kisebb méretű rönkfa nagyobb menynyiségű termesztése céljából közepes, rendszerint 4x4 méteres hálójú intenzív kultúrát telepítünk, amelyet 20–25 éves vágáskorban termelünk ki, miközben 8–10 éves korban egy nevelővágást végzünk. Amennyiben nagy mennyiségű vékonyabb cellulózfa termesztése a célunk, a telepítést sűrű, többnyire 3x3 méteres hálózatú rövid, 8-10 éves vágáskorú cellulóznyárakkal végezzük. Az említetteken túlmenően fontos követelmény, hogy a további években lehetővé tegyük a talajművelés teljes gépesítését, amit a lignikultúrák esetében legalább 10–12 éves korig, az intenzív kultúráknál az első nevelővágásig, míg a speciális cellulóznyárak termesztésénél a vágáskor végéig alkalmazunk.

Az intenzív fatermesztési módszerek alkalmazásának az EU számos tagországában jelentős hagyományai vannak. E módszerek elméleti kidolgozása és első gyakorlati alkalmazása az olasz G. Piccarolo professzor nevéhez fűződik. Olasz-országban például az intenzív nyárfa kultúrák egy hektárra eső évi átlagnövekedése közel ötszöröse a hagyományos módon termesztett egyéb fafajokénak. Szlovákia sík vidékein ugyancsak elértük ily módon egy 15-20 éves vágásforduló mellett 25 köbméter évi átlagnövekményt.

A szerző erdőmérnök

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?