Ma van az emberi jogok napja

Ötvenhét évvel ezelőtt, 1948. december 10-én New Yorkban az Egyesült Nemzetek Szövetsége közgyűlésén hirdették ki az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát. A dokumentum elfogadásának emlékére lett világszerte december 10-e az emberi jogok napja.

Ötvenhét évvel ezelőtt, 1948. december 10-én New Yorkban az Egyesült Nemzetek Szövetsége közgyűlésén hirdették ki az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát. A dokumentum elfogadásának emlékére lett világszerte december 10-e az emberi jogok napja. Ebből az apropóból az alábbiakban felelevenítjük azt a nyilatkozatot, amely elfogadása óta az egész világon jelentős mértékben befolyásolta a nemzeti alkotmányok és jogszabályok – beleértve a családjogi, a gyermekek jogait érintő törvények – alkotását, valamint a nemzetközi emberi jogokról szóló egyezményeket.

Az emberi jogok terén óriási lépést jelentett az a tény, hogy röviddel a második világháború befejezése után az ENSZ egyetemes nyilatkozatban fogalmazta meg az alapvető emberi jogokat, amelyek mindenkit egyaránt megilletnek, függetlenül nemétől, bőrszínétől, anyanyelvétől, vallásától, társadalmi helyzetétől, politikai hovatartozásától. A mindössze harminc cikkből álló nyilatkozat már a bevezetőben leszögezi: „az emberi jogok el nem ismerése és semmibevevése az emberiség lelkiismeretét fellázító barbár cselekményekhez vezetett, és hogy az ember legfőbb vágya egy olyan világ eljövetele, amelyben az elnyomástól, valamint a nyomortól megszabadult emberi lények szava és meggyőzédése szabad lesz.”

A nyilatkozat azon kívül, hogy felsorolja az elidegeníthetetlen alapvető emberi jogokat, kimondja, hogy senkinek magánéletébe, családi ügyeibe, lakóhelye megválasztásába vagy levelezésébe nem szabad önkényesen beavatkozni, sem pedig becsületében vagy jó hírnevében megsérteni. Minden személynek joga van az ilyen beavatkozásokkal vagy sértésekkel szemben a törvényes védelemhez. A dokumentum családjogra vonatkozó része (16. cikk) leszögezi, mind a férfinek, mind a nőnek a házasságra érett kor elérésétől kezdve joga van fajon, nemzetiségen vagy valláson alapuló korlátozás nélkül házasságot kötni és családot alapítani. A házasság tekintetében a férfinek és a nőnek mind a házasság tartalma alatt, mind a házasság felbontása tekinetetében egyenlő jogai vannak. Házasságot csak a jövendő házastársak szabad és teljes beleegyezésével lehet kötni. A nyilatkozat egyértelműen leszögezi: a család a társadalom természetes és alapvető alkotóeleme, és joga van a társadalom, valamint az állam védelmére.

A nyilatkozat rendelkezik a szabadságjogokról, ezeken továbblépve kimondja: minden személynek a társadalom tagjaként joga van a szociális biztonsághoz. Kimondja továbbá: minden személynek joga van a munkához, a munka szabad megválasztásához, méltányos és kielégítő fizetéshez, a pihenéshez, a szabadidőhöz, valamint a munka időtartamának ésszerű korlátozásához, és az időszakonkénti fizetett szabadsághoz.

Itt, a Családi Körben érdemes különleges figyelmet szentelni a 25. cikkben foglaltaknak, mely arról rendelkezik, hogy minden személynek joga van a saját maga és családja egészségének és jólétének biztosítására alkalmas életszínvonalhoz, nevezetesen élelemhez, ruházathoz, lakáshoz, orvosi gondozáshoz, valamint a szükséges szolgáltatásokhoz, joga van a munkanélküliség, betegség, rokkantság, özvegység, öregség esetére, valamint mindazon más esetekre szóló biztosításhoz, amikor létfenntartási eszközeit akaratától független körülmények miatt elveszíti. Ezen felül a nyilatkozat kimondja: az anyaság és a gyermekkor különleges segítséghez és támogatáshoz ad jogot. Minden gyermek, akár házasságból, akár házasságon kívül született, ugyanabban a szociális védelemben részesül.

A 26. cikkben foglaltak szerint minden személynek joga van a művelődéshez, melynek, legalábbis az elemi és az alapvető oktatást illetően, ingyenesnek kell lennie. Az elemi oktatás kötelező. A technikai és szakoktatást általánossá kell tenni, a felsőbb tanulmányokra való feltételnek mindenki előtt – érdeméhez képest – egyenlő feltételek mellett nyitva kell állnia.

Az oktatásnak az emberi személyiség teljes kibontakoztatására, valamint az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartásának megerősítésére kell irányulnia. Elő kell segítenie a nemzetek, valamint az összes faji és vallási csoportok közötti megértést, türelmet és barátságot, valamint az ENSZ által a béke fenntartásának érdekében kifejtett tevékenység kifejlődését. Végezetül, de nem utolsósorban a szülőket elsőbbségi jog illeti meg a gyermekeiknek adandó oktatás megválasztásában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?