Attól egy gyerek még nem tolvaj, ha tízévesen elvesz valamit – pl. cukrot vagy csokit rágcsálni, mely nem az övé, esetleg pénzt, hogy megvegyen magának egy áhított játékot. A lopás, ha gyakran előfordul, tulajdonképpen pótcselekvés, felhívás, hogy keveset foglalkozik a szülő a gyerekkel.
Lop a gyermek
Gyakran vesznek ki pénzt a gyermekek az édesanya táskájából és barátaiknak vesznek rajta ajándékokat, amiért elismerést kapnak. Ezzel akarják pótolni az otthoni elismerés hiányát. A lopási hajlamot erősíti, ha a gyereknek nincsenek saját, személyes dolgai, vagy mindent meg kell osztania testvéreivel. Sokszor éppen ezért nem is érzékeli, mit jelentett az a bizonyos tárgy a tulajdonosának.
A gyenge akaratú gyerekeket társaik kergetik bele pl. az áruházi lopásokba. Ezt a bátorság próbájának tekintik. A többiek elismerése százszor többet ér, fontosabb, mint a lopott tárgy értéke. Az már ritkábban fordul elő, hogy a lopással akarnak meggazdagodni. Végül is a lopás tiltakozás a társadalommal (felnőttekkel) szemben, amely erősen piac- és teljesítményközpontú. A kereskedők természetesen egészen másként látják ezt a problémát. Nekik a legtöbb fiatal nem más, mint bolti szarka, bűnöző. Sokszor nem elégszenek meg a kártalanítással és a bocsánatkéréssel, hanem fenyegetőznek, értesítik az esetről az iskolát és a rendőrséget is. Azt azonban ne felejtsük el, nekik nincs joguk önbíráskodásra!
Mi a megoldás, ha lopáson éri a gyermekét?
] Ne kérdezze tőle, miért lopott, mert nem tud rá válaszolni, nem kapzsiságból tette ugyanis, hanem az esetek nagy százalékában bánatában, magányosságában. A gyerek meg nem történtté szeretné tenni ezt az ügyet, és inkább segítsen neki ebben, mintsem megtorolja. A kemény büntetés még inkább a szeretetlenség érzetét kelti benne. ] A büntetés tulajdonképpen maga a lopott tárgy visszaadása és a bocsánatkérés. Ha édességet, kozmetikumot lopott, és esetleg már el is ajándékozta, akkor fizettesse ki a kárt a gyerek zsebpénzéből. Ez nehéz lehet neki, de megkönnyebbül utána. ] Ha egy bolt vezetője felhívja Önt telefonon, és kéri, jöjjön be az irodájába, mert a gyermeke lopott, ne halogassa, beszéljék meg hármasban, hogyan teheti jóvá a gyerek az okozott kárt. Természetesen a bocsánatkérés soha nem maradhat el. A gyereknek is kell javaslatokat tennie az ügy orvoslására. Ügyeljen arra, hogy ha gyermeke munkát vállal a kártérítés miatt, akkor az ne büntetés legyen: mert ha egy tollért például egész nap mosogatnia kell, az nem adekvát. ] Abban az esetben, ha nem tudja békés rendezésre rábeszélni a bolt vezetőjét, és az feljelenti a gyereket, vagy szól az iskolának, forduljon az iskola gyermekvédelmis pedagógusához. ] Ha a családban fontosnak tartja a közösségi szellemre való nevelést, akkor is legyen minden gyermeknek valamilyen személyes tulajdona, pl. külön játék. ĺgy tapasztalatot szerez a gyerek a tulajdonogról, és megtanulja, mit jelent birtokolni, elvenni és elveszíteni. ] Ha gyereke egyre gyakrabban lop, utána kell járnia az ok(ok)nak egy jó pedagógus vagy pszichológus segítségével. Ha az ok a családban van (ennek a legnagyobb a valószínűsége), ne zárkózzon el Ön sem a beszélgetéstől és a pszichológus tanácsaitól.
A szerző pszichológus, Derűs Gyermekkor Alapítvány
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.