Lehet puskázni a bécsi iskolákban?

Bécs. Nem kizárt, hogy Bécsben hamarosan engedélyezik majd a középiskolákban a puskázást – legalábbis a városi főtanfelügyelő ezzel a javaslattal lepte meg a napokban a középiskolai igazgatókat A teljesítmény mérésének új útjai című brosúrában.

Bécs. Nem kizárt, hogy Bécsben hamarosan engedélyezik majd a középiskolákban a puskázást – legalábbis a városi főtanfelügyelő ezzel a javaslattal lepte meg a napokban a középiskolai igazgatókat A teljesítmény mérésének új útjai című brosúrában.

A füzetke egyebek között – „fegyverzet-ellenőrzőn” – azt javasolja, hogy a tanulók csakis olyan puskát használhassanak, amelyet maguk készítettek, s amelynek szabályait – hogy miről szólhat, mekkora lehet, stb. – előre meghatározták. A javaslat úgy véli, hogy az igazán jó puska elkészítése sok munkával jár, s jó módszer a tananyag elsajátításához.

Felveti a tanfelügyelőség, hogy az iskolai dolgozatokat 1-2 nap elteltével negyed órára vissza lehetne adni a diákoknak, hogy javítsanak rajta, de segédeszközként csakis szótárat használhatnának. Ez arra lenne jó, hogy a dolgozati stressz múlásával, hosszabb gondolkodási idő után a gyerekek még egy esélyt kapjanak, de a füzet leszögezi: ez a lexikális tudás felmérésére nem, csakis az önálló fogalmazások esetében alkalmazható módszer.

A bonyolultabb tananyagok esetében a felügyelőség szerint az osztályozás előtt – így félévkor, vagy év végén – csoportokba lehetne osztani a nebulókat, s rájuk lehetne bízni a tanulás beosztását: dönthetnének úgy, hogy mindenkinek mindent meg kell tanulnia, de úgy is, hogy felosztják a tananyagot egymás között. A felmérésnél minden kérdés külön lapon szerepelhetne, s a lapokat a csoport tagjai csereberélhetnék egymás között, de az egész csoport teljesítményére adott osztályzat minden egyes tagra vonatkozna.

A kezdeményezés célja a számos egyéb érdekes változatot is tartalmazó füzetke szerint az, hogy feltörjék a megkövesedett struktúrákat, hiszen az iskolai teljesítmény felmérésére vonatkozó mai szabályozás a hetvenes évek elején lépett életbe. Olyan új szabályozásra van szükség, amely nemcsak a hibákat mutatja fel a tanulóknak, hanem láthatóvá teszi az elért eredményeket is, és ezzel ösztönző hatású – írta Susanne Brandsteidl, az idén hivatalba lépett ifjú bécsi főtanfelügyelő bevezetőjében.

Egyszóval nem kizárt, hogy lehetővé válik a puskázás, de azért nem is nagyon valószínű: Elisabeth Gehrer oktatási miniszter határozottan visszautasította az elképzelést, hogy engedélyezzék az iskolákban a csalást és a dolgozatok utólagos javítását. Időközben a kérdésről valóságos politikai vita kezdődött: a Zöldek például azt hangsúlyozták, hogy az egész viszály elmegy a lényeg mellett, amely nem más, mint hogy a tanulók képesek-e megszerzett tudásuk alapján feladatokat megoldani és a tudást beágyazni nagyobb összefüggésekbe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?