Az egyetemi képzés három szakaszból áll: felsőfokú alapképzésből (Bc), mester- vagy mérnökképzésből (Mgr, Ing) és doktori képzésből. A három szakasznak megfelelően háromféle felsőoktatási jelentkezési lap szolgál a szükséges adatok feltüntetésére.
LEENDŐ EGYETEMISTÁK FIGYELMÉBE
Egyetemre csakis érettségivizsga-bizonyítvány birtokában lehet bejutni, a felsőoktatási intézmények ezért kizárólag érettségizettek vagy érettségire készülők jelentkezését várják.
Külön, azaz osztott képzésként megszervezett mesterképzésre csak azok kérhetik a felvételüket, akik előzőleg felsőfokú alapképzés során alapfokozatot szereztek.
Az egyetemek a felvételi vizsga eredményeiről általában még aznap tájékoztatják a jelentkezőket. A felvételről vagy az elutasításról szóló hivatalos értesítőt a felsőoktatási intézményeknek a vizsga napjától számított harminc napon belül kell postázniuk.
Az egyetem határozata ellen az elutasított jelentkezők nyolc napon belül fellebbezhetnek. A fellebbezést az elutasításról szóló hivatalos értesítő kibocsátójához (dékán, rektor) kell benyújtani.
A fellebbezésre az intézménynek harminc napon belül választ kell adnia.
Azok a jelentkezők, akik előzőleg írásban jelzik, hogy nem tudnak részt venni a felvételi vizsgán, visszakaphatják az általuk korábban befizetett felvételi illeték összegének egy részét, a teljes összeget azonban nem.
A műszaki egyetemek többsége általában nem hirdet hagyományos felvételi vizsgát, a jelentkezőket középiskolai tanulmányi eredményeik alapján választják ki.
A felsőoktatási jelentkezési laphoz csatolni kell életrajzot, igazolást a felvételi illeték befizetéséről, esetleg egészségi alkalmasságról szóló orvosi igazolást. Az utóbbi nem feltétlenül szükséges, az adott egyetemtől függ. Bizonyos felsőoktatási intézmények motivációs levél csatolását is kérik. Az érettségi bizonyítvány hitelesített másolatát értelemszerűen csak a felvételi vizsga alkalmával kell bemutatni.
A szükséges csatolmányokról mindenképpen érdemes előre érdeklődni: vagy személyesen az egyetem tanulmányi osztályán, vagy pedig az intézmény internetes oldalán. (-cz-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.