Közlekedj okosan, külföldön is!

Pozsony. A közúti közlekedés szabályait Szlovákiában minden sofőr ismeri vagy legalábbis ismernie kellene. Annak, aki volán mögé ül, tudnia kell mennyi a megengedett sebesség községben és autópályán, hány ezrelék véralkoholszint engedélyezett, vagy milyen büntetésre számíthat, ha megszegi ezeket az előírásokat.

Azt már viszont kevesebben tudják, milyen szabályok vonatkoznak más európai országokban, mire kell odafigyelni, ha gépkocsijukkal elhagyják Szlovákia határait.

Autóval nem lehet felkészületlenül külföldre utazni. Ajánlott a gépkocsi műszaki állapotát ellenőrizni, hogy elkerüljék a javításával összefüggő kellemetlenségeket – külföldön pedig mindez lányegesen drágább, mint nálunk.

A Szlovákiában kiadott jogosítvány az Európai Unió bármelyik tagállamában érvényes. Gépkocsit csak 18 évnél idősebb személy vezethet, akkor is, ha más országban például már 16 éves korában is megkapta a jogosítványt. Autót pedig az uniós országok többségében csak 20 évnél idősebb személy kölcsönözhet. Nemzetközi vezetői engedély kiváltására csak akkor van szükség, ha külföldön akarnak gépkocsit kölcsönözni.

A belföldi utazáshoz szükséges okmányokon kívül külföldön az ún. zöldkártyára is szükség van. Ezzel azt igazolják, hogy a gépkocsinak van biztosítása – az iratot a biztosítótól kell kérni.

Biztonságos vezetés

Az EU összes tagállamában kötelező a biztonsági övek használata a gépkocsiban – elöl és hátul egyaránt. Ne feledjék, hogy Nagy-Britanniában, ĺrországban Cipruson és Máltán a menetirány szerinti baloldali sávban közlekednek. Az autópályákon a leggyorsabb megengedett sebesség 110, 120 vagy 130 kilométer óránként, a németországi sztrádákon nincs sebességkorlátozás. Erre mindenképp érdemes odafigyelni, mivel gyorshajtásért már komoly büntetéseket kell fizetni.

A mobiltelefon használata vezetés közben szintén tiltott minden országban, handsfree készülékekkel viszont lehet telefonálni. Az országok többségében a megengedett véralkoholszint 0,2-től 0,9 ezrelékig terjed, egyes országokban viszont egy kortyot sem lehet meginni vezetés előtt.

Büntetések

Az uniós országokban a közlekedési szabályok megszegéséért sokkal szigorúbb büntetésekre számíthatnak a sofőrök, mint nálunk. Ausztria, Franciaország, Németország, Belgium de Luxemburg is több millió eurót fordított az elmúlt években különböző radarberendezésekre. Teljesen automatizált radarrendszerről van szó. A radarok az autópályák és egyéb közutak mentén vannak elhelyezve úgy, hogy a sofőrök csak nehezen vehessék észre.

Franciaország autópályáin több mint 150 ilyen radart helyeztek el. Érdekességük, hogy nem csak az autó pillanatnyi sebességét mérik, hanem azt is, milyen gyorsan teszi meg a sofőr a távot két radar között – tehát a gépkocsi átlagsebességéről is feljegyzést készítenek. A berendezések felismerik az autó rendszámát, így fölösleges lelassítani olyan helyen, ahol radar van, ugyanis az átlagsebességből kiszámítják, hogy gyorsabban hajtott a megengedettnél. A száguldó autóról készített fényképet és adatokat a radar azonnal elküldi a központi adatbázisba, amelyhez az összes rendőrnek és a schengeni határőröknek is van hozzáférhetőségük. Ezért könnyen előfordulhat, hogy a Linz mellett elkövetett szabálysértésért csak Bécs után, vagy a határátkelőn büntetik meg. Az uniós normáknak megfelelően, a külföldi hatóságok kérésére a szlovák rendőrség is behajthatja a más uniós országban kirótt bírságot, leggyakrabban háromjegyű összegről van szó, euróban.

Szigorú törvények

Arról sem szabad megfeledkezni, hogy az uniós törvények szerint a közlekedési kihágásért kapott bírság a lehető legenyhébb szankció, amit akár szabadságvesztés is követhet. Franciaországban már bíróság lehet abból is, ha a sofőr csak tíz kilométerrel lépte túl a megengedett sebességet. Ausztriához, Belgiumhoz és Németországhoz hasonlóan itt is elkobozhatják az autót, ha a sofőr nem tudja kifizetni a büntetést.

A rendőrökkel pedig nem érdemes alkudozni. Bár rendszerint tisztességesen viselkednek, mégsem engednek a bírságból, a lehető legrosszabb pedig, ha valaki alkudozni kezd velük. A közlekedési szabályokkal kapcsolatos alapvető információk, a sebességkorlátozásokról szóló tájékoztatók minden határátkelőn fel vannak tüntetve, így nem érdemes azt állítanunk, hogy nem tudtunk a szabályról. Az unió tagállamaiban viszont minden rendőrnek figyelembe kell venni a lehetséges nyelvi akadályokat – tehát nem kell, hogy a sofőr tudjon az adott nyelven és értse azt, milyen kihágásért akarják megbüntetni. Ilyenkor érvényes egy aranyszabály: soha ne írjanak alá olyan jegyzőkönyvet, amelyet nem értenek, nem tudnak elolvasni. Ilyenkor hagyni kell, hogy a rendőrőrsre vezessenek, ahol kötelesek számunkra tolmácsot biztosítani, igaz, nem feltétlenül olyat, aki beszéli az anyanyelvünket.

Többet keres, többet fizet

Az EU egyes tagállamaiban jelentősen különböznek a közlekedési kihágásokért kiróható büntetések. A bírság minimális határának gyakran több tízszerese a maximális határ – a rendőrök pedig elég hatáskörrel vannak felruházva ahhoz, hogy saját elbírálásuk alapján döntsék el, milyen súlyos kihágást követtünk el. Kisebb kihágásokért 30 euró körüli büntetésre lehet számítani, ami körülbelül 1100 koronának felel meg, de nem egy esetben százezer korona is lehet. Svédországban a büntetést a szabálysértő sofőr havi fizetése alapján számítják ki – minél többet keres valaki, annál többet fizet a szabálysértésért.

Mielőtt külföldre utaznának, mindenképp nézzenek utána az adott országban érvényes közúti szabályoknak, sebességkorlátozásoknak, hogy elkerüljék a fölösleges kellemetlenségeket. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?