Komoly bajt okozhat a kezeletlen fitymaszűkület

<p>A fitymaszűkület nem csupán a páciens komfortérzetét rontja, de kezeletlenül súlyos betegséget, akár hímvesszőrákot is okozhat. Bár a tünetek felismerése nem igényel komolyabb egészségügyi ismereteket, sokan mégis csak későn fordulnak vele urológushoz.</p><p>&nbsp;</p>

Fitymának a pénisz legérzékenyebb részét fedő, néhány centiméteres bőrdarabot nevezzük, amely egészséges esetben hátrahúzható. Szerepe a makk védelmén túl a hüvelyen belüli szabad mozgás elősegítése a szexuális együttlétkor. Fitymaszűkületkor ez a bőrdarab nehezen visszahúzhatóvá válik, aminem csupán a nemi élet során okozhat kellemetlenségeket, de a makk tisztán tartását is ellehetetleníti, ami miatt gyulladás alakulhat ki. Kezeletlenül súlyos betegségekhez, akár hímvesszőrák kialakulásához is vezethet.

Bizonyos esetben a fitymaszűkület már születéskor kialakul, ezt azonban nem szabad összekeverni a bőr természetes letapadásával. Csecsemőkorban ugyanis a fityma bőre még össze van tapadva a makkal – normális állapot, hogy nem lehet visszahúzni, és nem is szabad erőltetni. Ez a letapadás fokozatosan szűnik meg, két-három éves kort követően már a gyerekek nagy részénél teljesen hátrahúzható a bőr. Hogyha a szűkület ezután is fennáll, és a kisgyermek fitymazsákja pisiléskor lufiszerűre duzzad, tanácsos urológussal konzultálni a problémáról.

A másodlagos, vagyis „szerzett” fitymaszűkület mögött ugyanakkor más probléma – elsősorban a kezeletlen cukorbetegség – húzódhat meg. A betegség jól észrevehető, a mindennapi tevékenységek során is problémát jelentő tünete, hogy a fitymát nem lehet hátrahúzni. Nem kell tehát szakavatott szem és szűrővizsgálat a felismeréséhez, mégis előfordul, hogy a beteg nem fordul vele orvoshoz, aminek súlyos következményei lehetnek. „Nem felismerve, az úgynevezett szmegma kontaktus pangásának köszönhetően megnő a veszélye a hímvesszőrák kialakulásának” – mondta dr. Nyirády Péter urológus. Okozhat másodlagos fitymaszűkületet továbbá a lichen sclerosus is, ami a fityma gyulladásos bőrelváltozása. Kezeletlenül ez is a hímvessző daganatos megbetegedéséhez vezethet – hívta fel a figyelmet az urológus. A daganatos megbetegedések között a hímvesszőrák viszonylag ritkának számít, és a higiénia elhanyagolása mellett például a HPV- vagy HIV-fertőzés is elősegítheti a kialakulását. Kezelése elsősorban sebészi úton történik, illetve korai stádiumában lézeres kezeléssel és a lokális kemo- vagy immunterápiával is sikereket lehet elérni. „A korszerű sebészi kezelésben egyre nagyobb teret hódít a szervmegőrző sebészet. Míg korábban az egész hímvesszőt el kellett távolítani egy daganat kialakulásakor, manapság már a szerv megmenthető” – emelte ki dr. Nyirády Péter. (hazipatika)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?