Kockázatos igazság

Dionüsziosz ókori szirakúzai vezér mélyen meg volt győződve arról, hogy nem mindennapi költői tehetséggel van megáldva. Természetesen udvartartása is egyhangúlag támogatta őt e meggyőződésében azzal, hogy megjátszották előtte lelkesedésüket, csodálatukat művei előadása közben.

Dionüsziosz ókori szirakúzai vezér mélyen meg volt győződve arról, hogy nem mindennapi költői tehetséggel van megáldva. Természetesen udvartartása is egyhangúlag támogatta őt e meggyőződésében azzal, hogy megjátszották előtte lelkesedésüket, csodálatukat művei előadása közben. A kivételt egyedül egy bizonyos Filokszéniusz jelentette, aki nemcsak hogy bókokat nem mondott, hanem egyenesen megkritizálta ura verseit, felsorolva valamennyi hiányosságukat. A vezér börtönbe vetette kritikusát, aki végül csak nagyon befolyásos személyek közbenjárására szabadult ki. A fogadás alkalmával, melyet az uralkodó a békülésre rendezett nagyvonalúan, újra csak szavalni kezdett legfrissebb verseiből. „No tehát – fordult tüntetően Filokszéniuszhoz –, ezek hogy tetszettek?” Filokszéniusz meg ahelyett, hogy válaszolt volna, egyenesen az őrökhöz fordult: „Vigyetek vissza a tömlöcbe...”

Úgyhogy régi dolog: félünk kimondani az igazságot, és egyáltalán nem csak a börtön fenyegetettségében. Sokkal szívesebben mondunk bókokat abban a téves hitben, hogy ezzel valóban kapcsolatokat építünk. „Aki bókol, egyben rágalmakat is sző” – figyelmeztet Napóleon, amit Giovanni Papini olasz író imigyen egészít ki: „A hízelgők azt mondják hangosan, amit ők nem gondolnak ugyan, ám gondolják a körbehízelgettek, akik viszont hangosan nem mondják ki.” „Ne féljetek a támadó ellenségtől – figyelmeztet egy mexikói generális –, óvakodjatok inkább a hajbókoló barátoktól!” ĺgy aztán legtalálóbb valóban az a hasonlat, mely szerint a bók leginkább olyan, mint a parfüm: talán bele lehet itt-ott szagolni, nem ajánlatos viszont nagyokat kortyolni belőle

A hamis hízelgés és a kockázatos őszinteség témáját Jézus sem kerülte meg. „Jaj nektek, amikor mindenki magasztal titeket” (Lk 6, 26), figyelmeztet hegyi beszédében, majd – az e vasárnapi evangéliumban – pontosítja a helyes eljárást: „Ha a testvéred vétkezik ellened, menj és figyelmeztesd őt négyszemközt” (Mt 18, 15). És éppen a szemről van szó: mert milyen megerőltető nézni valakinek a szemébe, s közben kimondani a keserű, ám gyógyító igazságot, amire feltétlenül szüksége van fejlődéséhez. Maga Jézus is megmutatta ezt néhányszor a gyakorlatban: azt mondta Péternek, „Távozz előlem, Sátán”, amikor az le akarta őt beszélni a szenvedésről; megfeddte Jakabot és Jánost, mikor tüzet és kénesőt kiáltottak azokra, akik elutasították az ő Mesterüket; „Te Izrael tanítója vagy, és nem tudod ezeket?” – szólt keményen Nikodémusra az éjszakai beszélgetés során. És az eredmény? Jakab első vértanúként halt meg Mesteréért az apostolok közül; Péter szereplése hasonlóan tetőződött Rómában, Néró stadionjában; Nikodémus végül nyilvánosan is csatlakozott Jézushoz az ő temetésén; és János, aki egyedüliként tartott ki a keresztnél...

Az igazság fáj. A jogos, megalapozott szemrehányás meg kétszeresen is fáj. Romba dönti ugyanis érinthetetlen gőgösségünk fellegvárait, összedönti büszkeségünk, önzésünk és beképzeltségünk futóhomokra épült házait. Ám a szembe mondott igazság az egyetlen járható útja lelki fejlődésünknek, az elért horizontok szüntelen túlszárnyalásának, és saját tökéletlenségünk egyre mélyebb megtapasztalásának. Mindez pedig az egészséges öntudathoz, a saját identitás elfogadásához vezet el.

Minden egyes olyan nehéz beszélgetés, amikor valaki jóhiszeműen vet alá éles kritikának bennünket, magában hordoz még egy kiemelkedően jó hírt is: akadt egy barát, aki – kockáztatva még a feszültséget is kapcsolatunkban – a javunkat akarja. Az igazi javunkat, mely a legmagasabb Jóhoz, Istenhez vezet, aki fájdalmas önreflexiók nélkül elérhetetlen. Márpedig a saját tettek objektivizálása őszinte barátok hiányában lehetetlen.

A szerző római katolikus pap

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?