A romák kelet-szlovákiai fosztogatása/éhséglázadása (a nem kívánt törlendő) nyomán a sajtó felfedezte a romatelepeket. A televízió képernyőjén düledező viskók előtt dühös, hadonászó férfiakat és kopott, elhasznált asszonyokat láthattunk, mögöttük a februári hóban félmeztelenül futkározó rajkókkal.
Kitaszítottak és kaszton kívüliek
Napjainkban Európában 7-8,5 millió roma él. A két érték között meglehetősen nagy, a statisztikai hibahatárt messze meghaladó különbség van. Ennek a kutatók szerint több oka van. Ez egyik, hogy a romákat nehéz megszámolni, hiszen egy részük ma is vándorló életmódot folytat. A másik az identitásvállalás kérdése. Romának lenni az évszázadok során meggyökeresedett különböző előítéletek miatt a társadalom egy része számára alacsony presztízsű dolognak számít, így a romák általában a többségi társadalomhoz tartozónak vallják magukat. A romák száma a dél-európai országokban magasabb. Ez Pintér szerint annak tudható be, hogy Indiából való bevándorlásuk során itt többen megálltak, nem mentek tovább.
A legutóbbi népszámláláskor Szlovákiának 5 379 445 lakosa volt. Ebből 89 920 vallotta magát roma nemzetiségűnek. Ez a lakosság 1,67 százaléka. Ezzel szemben 99 448-an vallották magukat roma anyanyelvűnek. Azonban a romák száma ennél valószínűsíthetően lényegesen magasabb. Bár kérdéses, mi alapján jelenthetjük ezt ki, ha ők nem vallják magukat annak...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.