Kinek éri meg a hitelkártya?

Fizetés előtt állunk, a számlánkon pedig nincs egy fillér sem, ugyanakkor gyorsan pénzre lenne szükségünk… Ilyenkor jön jól a hitelkártya, amit egyre többen váltanak ki. A tapasztalatok azonban azt mutatják, nem árt óvatosnak lennünk, hiszen a fenntartása csak azoknak éri meg, akik rendszeresen használják a plasztiklapot.

Ha e kártyák valamelyike lapul a zsebünkben, mindenhol szívesen látnak bennünketSITA-felvételA hitelkártya előnye a klasszikus folyószámlahitellel szemben, hogy míg ha az utóbbit vesszük igénybe, azonnal kamatoztatják a hitelt, addig a bankkártya esetében, ha egy bizonyos idő alatt visszafizetjük a kölcsönt, arra nem fizetünk kamatot. A pénzintézetek többségénél 40–50 napos határidőt szabnak a kamatmentes visszafizetésre. Ha már van hitelkártyánk, akkor ezzel jobban megéri fizetni az üzletekben, hiszen a bankok ezért semmilyen illetéket nem számítanak fel. A hitelkártya-tulajdonosoknak ezen kívül többletszolgáltatásokat is nyújtanak. Általában SMS-ben tájékoztatnak bennünket a számlánkon történő minden egyes pénzmozgásról, ráadásul utazási biztosítást és különféle árengedményeket is kaphatunk.

Nem mindenki számára éri meg azonban kiváltani a hitelkártyát, hiszen a bankok által ezzel kapcsolatban megszabott illetékek nem egyszer elég borsosak. Csak a hitelkártya fenntartásával összefüggő illetékek évente nagyjából 700 koronába kerülnek. Ezt az összeget akkor is ki kell fizetnünk, ha a kártyát egyáltalán nem használjuk. A bankok a kártya érvényességét nem korlátozzák, így mindaddig használhatjuk, amíg írásban nem kérjük a felszámolását.

A Dexia bank elemzése szerint ügyfeleik mintegy 5 százalékának csak mentőövként szolgál a hitelkártya, vagyis többnyire nem használják. Ahhoz azonban, hogy a későbbiekben igénybe vehessük, aktiválnunk kell a kártyát. Ha ezt elmulasztjuk, a bank három hónapon belül megszünteti. Az aktiválást követően azonban például a Dexiánál a 63. életévünkig korlátlanul használhatjuk a hitelkártyát. A kártyát többnyire kétévente újítják meg. Ha közvetlenül a megújítás előtt mondjuk fel a szerződést, ezért nem kell fizetnünk. Ellenkező esetben azonban a kártya megszüntetéséért is illetéket kell fizetnünk.

A Tatra banka például a kártya lejárta előtt felszólítja az ügyfelet, hogy nem kívánja-e lemondani a szolgáltatást. Ha erre nem tart igényt, akkor a kártya érvényességét automatikusan meghosszabbítják. A hitelkártya gyakori használata esetén az ügyfél jelentős összeget takaríthat meg a klasszikus folyószámlájának a túlmerítésével szemben. Ellenkező esetben azonban, vagyis ha csak ritkán van szükségünk hitelre, a folyószámlahitel olcsóbb megoldásnak számít.

Az áruhitelező és egyéb társaságok által kiadott hitelkártyák többnyire csak akkor terhelik le a pénztárcánkat, ha először használjuk őket. A Quatro képviselői szerint például a kártyájukhoz ingyen hozzájuthatunk, és ha nem használjuk a kártyát, akkor nem is fizetünk semmit. Az első használatért az áruhitelezők többsége 200–300 koronát számláz, vannak azonban olyan társaságok is, ahol ez ingyenes. Az áruhitelezők és egyéb társaságok által kiadott kártyák hátránya a banki hitelkártyákkal szemben, hogy ez utóbbiak többnyire magasabb kamatokat számolnak fel az ügyfeleknek.

A hitelkártyák speciális fajtájának számítanak az úgynevezett charge-kártyák, amelyeknél ugyan nem kell kamatot fizetnünk, ám a hitelt egy tételben kell törlesztenünk. Ha exkluzív kártya mellet döntünk, akkor ugyan nagyobb kezdő költségekre számíthatunk, ám cserébe valóban érdekes szolgáltatásokat kapunk. A Dinners Club Classic Card tulajdonosa például csak a kártya kiadásáért 5 ezer koronát fizet évente, ebben azonban benne van az összes szolgáltatás ára a cserébe kiadott két kártyáért. Ráadásul bárhol a világon 24 órán belül hozzájuthatunk a pótkártyához, komplex utazási biztosítást kaphatunk, a világ számos országában pedig igénybe vehetjük az ezzel járó árkedvezményeket. A Dinners Club Classic Card tulajdonosa 60 napra vehet fel kamatmentes kölcsönt. (mi, p, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?