Gyönyörű apartman terasszal, kilátás a tengerre, csupán 100 méterre
a strandtól – kínálta a katalógus. A valóság: 500 méter a parttól, kilátás a szálloda eldugott belső udvarára, terasz helyett pedig egy kis ablak.
Kilátás a szálloda hátsó udvarára
A két hölgy azonnal panaszt tett a szálloda recepcióján, ahol elnézést kértek tőlük, és saját költségükre másik hotelbe vitték őket.
Meglepetésükre a helyzet itt sem volt jobb, ugyanis az alagsorban kaptak szobát, ahol azt a fürdőszobát és a WC-t használhatták, amelyiket a személyzet is.
Ismét panaszt tettek az utazási iroda képviselőjénél, ezek után ugyanazon szálloda másik szobájába költöztették őket. S mivel ebben a szobában nem volt terasz, ők pedig ilyen szobáért fizettek, nem sajnálták a fáradságot, hogy újabb szállodába költözzenek. Bármennyire is hihetetlenül hangzik, az eset megtörtént.
A balszerencsés hölgyek hat napig költöztek, panaszkodtak, telefonáltak és intézkedtek. Csak a nyaralásuk utolsó nyolc napját tölthették elképzeléseik szerint.
Alacsony a jogtudatunk
Nem egy szlovákiai turistát ér hasonló kellemetlen meglepetés a nyári vakáció során.
A szobából nem olyan a kilátás, mint amilyent ígértek, a háromcsillagos szállodában nem járnak takarítani a szobát, az apartman még távolról sem hasonlít a katalógus képeire, és a szálloda is messzebb van a tengerparttól, mint ahogy azt jelezték. Miroslav Tulák, a Szlovák Fogyasztók Szövetsége elnökének meggyőződése: a két idős hölgy magatartása példaértékű lehet, ugyanis a szlovák fogyasztók többsége fél szólni, kellemetlen élményeiket legfeljebb hazatérésük után osztják meg barátaikkal.
„Pedig egyetlen reményünk a kárpótlásra akkor van, ha még a helyszínen megpróbáljuk tisztázni az ügyet. A gond viszont azzal van, hogy a szlovák fogyasztók alig ismerik jogaikat, utazás előtt nem kérdeznek, ráadásul nem egy esetben még azt sem tudják, kihez forduljanak segítségért” – magyarázta Tulák.
Még mielőtt fizetne
Próbáljon a lehető legtöbb információt megtudni a kiválasztott utazásról. Nem elég csak a katalógus kínálatát elolvasni, az utazási irodában is érdemes kérdezni.
Fogyasztóvédelmi szervezetek szerint kevés ügyfél kérdez. Nem érdeklődnek, mikor kell elhagyni a szobát a szállodában, mit kapnak reggelire, ebédre vagy vacsorára, vagy mit tartalmaz az utazásról szóló szerződés.
Mindig kikérhetik az utazási szerződés másolatát, hogy otthon nyugodtan elolvashassák – soha ne írják alá a szerződést, ha valamelyik pontját nem értik.
Ne feledjék azt sem, hogy a csillagos szállodák által nyújtott szolgáltatások országonként változnak.
Utazási irodák például igényesebb klienseiknek nem ajánlják az egyiptomi háromcsillagos szállodákat, viszont ugyanilyen szálloda Mallorcán már megfelelő kényelmet biztosít.
A csillagos szállodák csak bizonyos standardban egyeznek meg – például a szobák mértében, a szolgáltatások viszont különbözhetnek.
Ha már bajba kerültünk
Nagyon fontos, hogy azonnal a helyszínen reklamáljon. Bármilyen gond merül fel, haladéktalanul kapcsolatba kell lépni az utazási iroda képviselőjével, akinek az elérhetőségét még az indulás előtt meg kell kapnunk.
Ha az adott országban nincs képviselőjük, az utazási iroda egy szlovákiai munkatárs telefonszámát adja meg. Neki 24 óráig telefonközelben kell lennie, hogy a turisták összes panaszára tudjon reagálni.
Ha nem tudják helyrehozni a hibát, az utazási iroda képviselőjével kell megírni a jegyzőkönyvet, melyhez a hiányosságok fényképeit is csatolhatjuk. Hasonló jegyzőkönyvet mindenki maga is összeállíthat, elég aprólékosan leírni, mivel voltak elégedetlenek, mit nem teljesítettek. Előfordulhat az is, hogy az utazási iroda képviselője nem hajlandó felvenni a panaszt, ilyenkor is készítsenek jegyzőkönyvet az esetről, a panaszuk tárgyáról, amelyet néhány utastársukkal (tanúkkal) is írassanak alá. „Arra is volt már példa, mikor elégedetlen turisták a csöpögő zuhanyrózsát fényképezték le, és így mentek reklamálni. Végül sikerrel jártak” – magyarázta Tulák.
A legjobb, ha a reklamációt haladéktalanul hazatérésük után elviszik az utazási irodába, egyébként erre a kirándulás befejezésétől számító három hónap áll rendelkezésre. Ha a nyaralás valamilyen oknál fogva elmaradt, a reklamáció leadásának a határidejét attól a naptól számítják, amikor a nyaralásnak a szerződés szerint véget kellett volna érnie. A reklamációt személyesen vagy postán juttathatjuk el az utazási irodához. Az iroda illetékes osztálya aztán elbírálja ezt, és ha megalapozottnak találja, kártérítést fizet. Ennek nagysága különböző lehet. A statisztikai adatok szerint az esetek többségében nem az utazási iroda a ludas. „Ha a turisták a felkínált kártérítéssel is elégedetlenek lennének, bírósághoz fordulhatnak. Jövőre viszont az európai fogyasztóvédelmi bizottságon belül megalakul egy osztály, amely pontosan ilyen eseteket fog elbírálni, amikor a turisták elégedetlenek a kártérítéssel” – árulta el Zuzana Olexová ügyvéd. A tapasztalat viszont azt mutatja, hogy a turisták nagyon gyakran nem olvassák el a szerződést, majd olyan dolgokat reklamálnak, amiket maguk írtak alá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.