Kevesen választják a szakiskolát

Míg évről évre mind több diák próbál bejutni érettségit adó gimnáziumba vagy szakközépiskolába, a szakiskolákat választók arányának csökkenése arra utal, egyre szűkül az a kör, amelyből a jó szakmunkások kikerülhetnek, derült ki alapiskolák körében végzett rögtönzött közvélemény-kutatásunk alapján.

Inkább az iskola közelsége, mint a későbbi érvényesülés számítSomogyi Tibor illusztrációs felvételeA végzősök java része nem feltétlenül veszi figyelembe a középiskola kiválasztása során, hogy annak elvégzésével milyen esélyekkel talál majd állást. Még mindig divatos szaknak számít a pincér-szakács, az elárusító, valamint a festő és mázoló.

Ipolyság

A Pongrácz Lajos Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában idén 45 tanuló végez, egyharmaduk gimnáziumba, további egyharmaduk pedig szakközépiskolába készül, tájékoztatott Lendvay Tibor igazgató.

Az utóbbiak közül főként a vállalkozói szak iránt érdeklődnek. Legtöbben helyi középiskolát választanak, néhányan Érsekújvárott és Párkányban kívánnak tovább tanulni. Magyarországi, mindenekelőtt a váci és a balassagyarmati középiskolába az utóbbi években két-három végzős jelentkezik, korábban négyen-öten vállalkoztak külföldi tanulmányokra.

Az igazgató szerint a diákoknak lényeges szempont, hogy lakhelyükhöz minél közelebb található középiskolát válasszanak.

A tovább tanulási lehetőségekről szülői értekezleten tájékoztatták a tanulókat és szüleiket.

Lendvay úgy látja, egyre több, gyengébb előmenetelű diák adja be jelentkezését érettségit adó középiskolába, nem ritka, hogy hármas tanulmányi átlaggal is felveszik őket.

Dunaszerdahely

A Vámbéry Ármin Magyar Tannyelvű Alapiskola végzőseinek mintegy 80%-a választ érettségivel záródó középiskolát, 30-35%-uk gimnáziumban kíván tovább tanulni, közölte Masszi János igazgatóhelyettes.

Három tanuló egy győri iskolába adta be jelentkezését.

A diákok és szüleik csak kis számban veszik figyelembe a későbbi elhelyezkedési esélyeket, sokkal inkább az érdeklődési kör a döntő a pályaválasztáskor.

Zselíz

A helyi alapiskola végzős növendékei fele-fele arányban jelentkeznek gimnáziumba és szaktanintézetbe.

„Néhány diákunk a pozsonyi Duna utcai gimnázium általános néprajzi irányultságú osztályában szeretne tovább tanulni – tájékoztatott Pólya Károly igazgató. – A komáromi és a lévai gimnáziumba szintén többen beadták a felvételi kérelmüket. Magyarországra a 48 végzős közül hárman készülnek. Aránylag sokan jelentkeznek vállalkozói, pincér-szakács, festő és mázoló, illetve bútorasztalos szakra. A mezőgazdasági ágazat az utóbbi években sokkal kevésbé vonzza a pályaválasztó tanulókat, mint korábban.” Az igazgató szerint a későbbi elhelyezkedés helyett a minél könnyebb bejutás az elsődleges szempont az iskolaválasztás alkalmával.

Királyhelmec

„Diákjaink java része a helyi gimnáziumban, szakközépiskolában és szaktanintézetben tanul tovább. Míg pár éve aránylag nagyobb számban választották a sárospataki és a sátoraljaújhelyi középiskolákat, mára mind kevesebben élnek ezzel a lehetőséggel” – közölte Miklós Lóránt igazgató.

Számosan jelentkeztek a kassai ipari szakközépbe és a kereskedelmi akadémiára, valamint a perbenyiki, szőlőskei szaktanintézetekbe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?