Végy egy szép, termetes sütőtököt, két bársonyos-piros almát, néhány vöröshagymát, szóló szőlőt és csengő barackot s mindent, mit a föld terem, és vágj hozzá – jó képet.
Képek, melyek az ennivalót avatják művészetté
Arcimboldo Milánóban született, apja mellett – aki maga is festő volt – érett tehetséges és keresett művésszé, akire a „mi” I. Ferdinándunk is felfigyelt, sőt meg is hívta Bécsbe, udvari festőnek. Ennek halála után a trónt és az udvari piktort is II. Miksa örökölte, s Arcimboldo lett az új uralkodó legkedveltebb tanácsadója művészeti kérdésekben, sőt udvari ünnepségeket is szervezett, s különösen ügyesnek bizonyult az alkalomhoz illő groteszk maszkok, kosztümök kitalálásában. Már a harmadik Habsburg, az unoka, II. Rudolf ült a trónon, és az itáliai művész még mindig a sors és az újabb császár-király kegyeltje volt. Ez utóbbi uralkodása idején teljesedett ki igazán Arcimboldo művészete, bár a fent említett portrét már végleges, Milánóba való hazatérése után (1587) festette, onnan küldte II. Rudolf kedvenc tartózkodási helyére, Prágába. A különös, bizarr dolgokat kedvelő császár aztán ahelyett, hogy vérig sértődött volna – amiért a különc talján neki, a Német–római Birodalom uralkodójának túl érett, pirosló körtéből borvirágos orrot, s nem különben piros orcát pingált, „hajat” és „koronát” aranyló kalásszal tűzdelt szőlőfürtökből, tökből és a fene tudja, még hányféle földi jóból fabrikált, mellkasa helyére egy virágfüzérrel feldíszített óriási sütőtököt festett –, lelkesedett és jutalmazott. Hja, minden a tálaláson múlik! Arcimboldo ugyanis a császár „ehető” portréjának – a „könnyebb emészthetőség” céljából – alcímet is adott, ezzel mintegy megmagyarázva és megideologizálva a fentiekben felsorolt „zöldségeket”. Eszerint a kép az uralkodót mint Vertumnust ábrázolja, II. Rudolfot Vertumnus római istenséghez, a növények pártfogójához hasonlítva. Lássuk be, így már azért másképp fest a dolog! Arcimboldo ebben az allegorikus portréban összegezte talán legismertebb festménysorozatának, a Négy évszaknak a képi világát. A melldíszként szolgáló virágfüzér a tavaszt jelképezi, a cseresznye és a szilva a nyarat idézi, a szőlő, a körte és a gabona az őszt, a tök, a répa és a hagyma (a nyakat alkotják) pedig a telet. Az így megjelenített természet harmóniája egyben utal arra az örökké tartó tavaszra, egy új aranykorra, amely II. Rudolf uralkodásával születik meg.
Arcimboldo – mint azt a korai portréi is bizonyítják – festett hagyományos szellemben is, a népszerűséget és az elismerést mégis azok a képei hozták meg számára, amelyek szokatlanságukkal, játékosságukkal tűnnek ki, gondoljunk csak a már említett Négy évszakra, amely tulajdonképpen négy, az adott évszakra jellemző termésekből, terményekből összetákolt portré, vagy a Könyvtáros arcképére, melynek modellje az ügyesen egymásra halmozott könyvek sokaságából rajzolódik ki. Magának a művésznek és képeinek népszerűségét mi sem jelzi jobban, minthogy Arcimboldo kenyéradói, a Habsburgok, gyakran használták ezeket a festményeket afféle békítő ajándékként egy-egy haragos szomszéd számára; de többször alkalmazták őket sikeresen, ha egy új szövetséges megnyeréséről volt szó, sőt – mint az a svédekkel folytatott háború során történt – a képek elsőrangú hadizsákmánynak számítottak.
Giuseppe Arcimboldo számos műve, sajnos, elveszett. Ma mindössze körülbelül húsz ilyen különleges allegorikus portrét tulajdonítanak a mesternek. Ezek egyike a Szakács – Csendélet című, amely úgynevezett megfordítható alkotás – ha a szemlélőnek úgy tartja kedve, a különböző sültekből (malac, csirke) összekomponált portrét, a szakács „húsos” képét látja a daliás fejfedő (valójában az ezüsttálca) alatt; ha azonban a festményt a feje tetejére állítjuk, két óriási tálca, rajta pedig jóféle húsok, ínycsiklandó falatok tárulnak elénk. A következő ismert ehető Arcimboldo-festmény az Ortolano címet viseli, és az előbbihez hasonlóan a két legyet (képet) egy csapásra elv alapján készült. A kép egyik alcíme – Megfordítható kép egy tál zöldséggel – is árulkodik arról, amiről a szemünk is meggyőz bennünket: egy fénylő, sötét színű tálban répa, retek, mogyoró (a rigófütty lemaradt) mellett retek, hagyma és gomba sorakozik. A festmény megfordítása után azonban a zöldséggel teli tál egyszeriben egy kalapos, pufók figura, a Kertész portréjává alakul át.
Arcimboldo után újra kell gondolnunk a „konyhaművészet” szó jelentését. Nem csupán az ételek elkészítéséhez szükséges nyersanyagok és fűszerek mesterien arányos vegyítését érthetjük alatta, hanem olyan tevékenységet is, mely az ennivalót avatja műveszetté, a képzőművészet nyersanyagává.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.