Washington. Cápákat próbálnak lopakodó tengeri kémekké alakítani abban a kutatási programban, amelyet az amerikai védelmi minisztérium, a Pentagon finanszíroz.
Kémcápákat képeznek ki
A New Scientist című brit tudományos hetilapban megjelenő ismertetés szerint arról van szó, hogy a kísérleti cápák agyába parányi elektródákat ültetnek be, és – azoknak messziről, akár 300 kilométeres távolságból megfelelő impulzusokat küldve – egyrészt „célra vezetik” az állatokat, másrészt veszik az elektródák által közvetítve a víz alatt lopakodó „kémek” által nyerhető információkat. Az egész kísérleti program és a majdani felderítő feladatkör a cápáknak arra az adottságára épül, hogy igen nyugodtan, csendben tudnak mozogni a vízben, jól érzékelik a legapróbb elektronikus jelzéseket is és követik a vízben lebegő vegyi anyagok „csíkját”.
Az első kísérleteket kisebb fajta cápákkal végezték egy víztartályban. Az állatok agyának mind a két féltekéjében, a szaglásérzék központjaiban elektródákat helyeztek el, melyekre egy kis rádió-adókészülékből jeleket sugároztak. Sikerült elérni, hogy a kis cápák abba az irányba fordultak el és haladtak tovább, ahonnan (mesterséges) szaginger érte őket. Az újabb kísérleti állatokat – kékcápákat – már a szabadban, a floridai partokhoz közeli nyílt vizeken akarják kipróbálni. Ott azonban már nem rádióadót használnak majd, hanem az amerikai haditengerészet akusztikus jeladó tornyait, amelyek akár 300 kilométeres távolságra is képesek eljuttatni szonárjelzéseiket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.