Pénzért nem művészet mesés koszorúremekeket venni, de a semmiből elővarázsolni mutatós asztaldíszeket, az már valami! Nem kell magunkat költségbe verni, csak körülnézni a lakásban, mert nincs olyan holmi, amit valamire ne lehetne felhasználni.
Karácsonyi asztaldíszek s. k.
Változatok
Az ablaküvegek szélei élesek voltak. Hogy elkerüljük a balesetet, arany csomagolópapírból csíkokat vágtunk, és az éleket leragasztottuk. A két üveglapot egymásra helyeztük, rátettük a fenyőágat, lila szalaggal és zsinórral díszítettük, néhány apró karácsonyfadíszt tettünk rá. Felhívjuk a figyelmet a gyertyatartókra: likőröspoharakba állítottuk a gyertyákat. A poharak arany belseje megsokszorozza a fényt.
Hamarjában nem találtunk vázát, márpedig néhány fenyőágat akartunk tenni az asztalra. Szerencsére nem dobtuk ki a kávésüveget. Körültekertük csillogó zsinórral és beleállítottuk a fenyőágakat.
Három csengettyűt szalagra fűztünk és rákötöttük a fűzfa koszorúra. A gyertyatartót a koszorú mellé állítottuk.
Ha nincs kéznél gyertyatartó – nem gond. A szószoscsészét zsinórral tekertük be. Beleállítottuk a gyertyát, és a belsejét is kitömtük színes (karácsonyfa)zsinórral. Senki meg nem mondja, hogy mi volt eredetileg...
A fűzfa koszorúra fenyőágat fektettünk, tobozokat erősítettünk rá, egy kicsi csengettyűt is tettünk a rózsaszín tülldarabra, és egy aranyosan ragyogó mécsestartóban meggyújtottuk a lángot.
A fenyőágra szalagot kötöttünk, csengettyűvel, apró díszekkel ékesítettük. Gyöngyöt, cukrot, virágot most fel lehet használni.
A karácsonyfa kultusza
„A karácsonnyfa felfelé keskenyedik. Csúcsával Isten felé mutat. Ezért volt a régiek számára az örökzöld fenyő a reménység, az örök élet reménységének a szimbóluma. Ugyanakkor minden egyes ágacskája a keresztet jelképezi. Tűlevelei pedig a töviskorona tüskéire emlékeztetnek. Jászol és kereszt összetartozását így hirdeti a karácsonyfa.” (Ferenczy Erzsébet)
Egy strasbourgi polgár állította az első karácsonyfát 1606-ban, amelyet papírrózsával, almával, pogácsával díszített, de a hagyomány azt is mondja, hogy Luther Mártoné az elsőség, ő lepte meg gyerekeit fenyőfával.
Nálunk csak a XIX. században terjedt el, és fenyőfa híján – papírból készítették. Báró Podmaniczky Frigyes emlékirataiban olvasható, hogy 1825-ben ő állított minden gyermekének külön fát, de nem biztos, hogy ő volt az első: a magyar óvoda megalapítója, Brunszvik Teréz állítólag egy évvel korábban állított fenyőfát.
Mit jelképeznek a karácsonyfa díszei?
Az alma – a bűnbeesésre utal, a tudás fájára emlékeztet.
A dió – a születés és a halál szimbóluma, Jézust jelképezi Mária méhében és a sziklasírban.
Az édes ostya – a szentelt ostya jelképe.
A csúcsra tett csillag a háromkirályoknak utat mutató csillag jelképe. A színes üveggömbök, arany- és ezüstdíszek a jászolhoz vitt ajándékokat jelképezik.
A láncdísz – a paradicsomi kígyót jelenti.
A csillagszóró – a fény születésének jelképe.
A gyertya – a szeretet lángja, egy-egy emberélet lángja. (A gyertyadíszt állítólag egy színész hozta divatba Bécsben, 1825-ben, de már 1665-ben említik strasbourgi források.) (k)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.