Jövőre górcső alá veszik a KAP-ot

Az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának 2008-as célkitűzéseiről tájékoztatta nemrégiben az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának képviselőit Mariann Fischer Boel mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos. A beszámolóban részletesen kitért a következő évben várható legfontosabb tennivalókra.

Ezek szerint jövőre az unió Közös Agrárpolitikáját ún. „egészségügyi vizsgálatnak” vetik alá, amely során részletesen elemzik az ágazat működőképességét, versenyképességét és esélyeit a világpiacon, megvizsgálják és elemzik, hogy hogyan működnek az egyes kifizetési formák a gyakorlatban, hogyan lehet azokat tovább egyszerűsíteni, milyen piacvédő intézkedéseket kell tenni a megszűnő tejkvótákkal kapcsolatban. Az agrárágazatnak jövőre számolnia kell a bor-, a zöldség- és gyümölcs-, valamint a gyapjútermelés piaci reformjának bevezetésével is. A mezőgazdasági biztos szerint a következő év első felében közreadják az említett témákat érintő elemző dokumentumot.

A piac liberalizálása keretében a Világkereskedelmi Szervezettel folytatott tárgyalások eredményei alapján várható, hogy az unió országokba feltehetően több terméket hoznak majd be, ugyanakkor az uniós termelők előtt is nagyobb lehetőségek nyílnak a harmadik országok piacain, ha versenyképesek lesznek. Ennek fenntartásához és javításához megfelelő beruházásokat kell eszközölniük, miközben tudniuk kell, hogy stabil és kiszámítható gazdasági és politikai háttérrel rendelkeznek. A mezőgazdasági biztos szerint az ún. egészségügyi vizsgálatnak is az a célja, hogy ehhez megfelelő alapokat teremtsen. Egyúttal bizonyságot szolgáltasson arra is, hogy az EU agrárpolitikája valóban összhangban van a közösség elvárásaival. Az elemzés során nem kerülhető meg a kifizetések folyósításának kérdése sem. A biztos szerint egyértelmű, hogy a vidékfejlesztés a közös agrárpolitika legfontosabb láncszeme lesz az elkövetkező időszakban, és ennek eredményeként az első pillérből (mezőgazdasági termelés) a második pillérbe (vidékfejlesztés) csoportosítják át a támogatások jelentős részét, ugyanakkor a kötelező moduláció elvének érvényesítése is ezt a célt szolgálja. (A kötelező moduláció elve azt jelenti, hogy fokozatosan csökkentik a mezőgazdasági támogatásokat azon szubjektumoknál, amelyek erre a célra évente több mint 5 ezer eurót kapnak.)

Mariann Fischer Boel szólt a kölcsönös megfelelés elvének alkalmazásáról is, amelyet számtalan bírálat, megjegyzés és félreértés kísér. Megismételte, hogy a kölcsönös megfelelés elve a Közös Agrárpolitika alkalmazásának alapvető eleme, amely egyúttal a mezőgazdaság „életbiztosítása” is egyben. A mezőgazdasági biztos ugyanakkor komolyan veszi a termelők ezzel kapcsolatos kifogásait, s megígérte, hogy egyszerűsíteni fogják az ellenőrzést és a vele kapcsolatos szankciók rendszerét. Ennek keretében javaslat született a kisebb hiányosságok tolerálására, egyes ellenőrzéseket 14 nappal bejelentik az érintetteknek, ugyanakkor továbbra is érvényben marad az egyes váratlan (nem bejelentett) ellenőrzések rendszere. Olyan intézkedések bevezetését is tervezik, amely meggátolná, hogy egy parcellára kétszer lehessen támogatást kérni. (Forrás: rnk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?