Joguk van a boldogsághoz

Napjainkban szinte mindennek megvan a külön napja, így a gyermekeknek is. Június elsején legtöbbjüket szüleik elviszik a közeli vidámparkba, állatkertbe, ajándékot kapnak, az iskolában fordított napot tartanak, esetleg kirándulni mennek.

Ne csak a gyereknap legyen a gyerekekéA gyerekek jogairól bár manapság egyre több szó esik, a társadalom nem veszi komolyan a kérdést. A felnőttek általában lefitymálják a gyermekeket, noha éppen ők a legvédtelenebbek, akik általában képtelenek megvédeni saját igazukat, jogaikat a nagykorúakkal szemben.

Pavel Kandráč ombudsman eddigi ténykedése során már többször foglalkozott olyan esetekkel, amikor megsértették a gyermekek jogait. Volt olyan eset, hogy a járásbíróság nem döntött a gyermekért fizetendő tartásdíjról, noha amikor az anya benyújtott a keresetet, a gyermek hároméves volt; mire a per véget ért, a gyerek már elmúlt tizenkilenc éves. A bíróságok egyébként a perek elhúzásával több esetben is megsértették a gyermekek jogait. Az emberjogi biztos beszámolója szerint történt olyan, hogy a járásbíróság több mint három évig nem hozott döntést egy apasági perben. Ezzel szintén nem az anya, hanem a gyermek jogait sértették meg.

Az ombudsmani hivatal szintén segített már olyan esetben, amikor a bíróság nem hozott időben döntést arról, hogy a nagyszülők nevelhessék azt a gyermeket, akinek édesanyja elhunyt, miközben édesapja külföldi állampolgár. Ezzel kapcsolatban a bíróság nem ítélte meg a tartásdíjat a nagyszülőknek sem.

De nemcsak a bíróságok, hanem a járási hivatalok is hajlamosak indokolatlanul hosszadalmasan dönteni. Egy hatéves, súlyosan egészségkárosult kisfiúnak jó ideig nem ítélték meg a szociális kompenzációt, pedig a szüleinek sürgősen szüksége volt az összegre a gyermek gyógyítására. Ez esetben is segített az ombudsmani hivatal.

Segített az ombudsman a felvételikkel kapcsolatban is, több esetben ugyanis megsértették a gyermekek jogait a továbbtanuláshoz. Kandráč közbenjárására az oktatási minisztérium módosítja az oktatási törvény azon részét, amely a nyolcéves gimnáziumokra való felvételről szól.

Az emberjogi biztos csak a bíróság döntési folyamatába és a fizikai személyek egymás közti peres ügyeibe nem szólhat bele. Az ombudsmanhoz fordulhat mindenki, aki úgy érzi, a közigazgatási szervek megsértették alapvető szabadságjogait.

Szlovákiában egyébként – Norvégiával vagy Svédországgal ellentétben – nincs speciális ombudsman, amely a gyerekek jogaival foglalkozik (Dániában ez ügyben egy nemzeti tanácsot hoztak létre). A gyermekek jogainak kérdése az emberjogi biztoshoz tartozik. Pozsony is aláírta a Gyerekek jogairól szóló nemzetközi szerződést, amelyben az áll, minden gyermeknek joga van olyan életszínvonalhoz, amely biztosítja számára a testi, szellemi, lelki, erkölcsi és szociális fejlődést. Ebből következik az állam felelőssége a gyermekek fejlődéséért. Az emberjogi biztos éppen a szerződés alapján fogalmazhatja meg fenntartásait azon esetekben, amikor felmerül egy gyermek alapvető jogainak sárba tiprása.

Az egyezség egyértelműen leszögezi, hogy minden gyermeknek joga van az egyéni törődésre és az egyéni segítségre. A végrehajtó hatalomnak kötelessége komplex intézkedéseket hozni annak érdekében, hogy betartják-e a szerződésben foglalt jogok védelmét. Az ombudsmani hivatal szívesen vállalkozna ilyesmire, de nincsenek meg hozzá az eszközei. Jelenleg csupán két dolgozó foglalkozik a gyermekek ügyeivel. Ezért szükséges, hogy a jövőben meghatározzák, melyik intézmény specializálódik erre a kérdésre. A lényeg ugyanis nem az, hogy elfogadjuk a gyermekek jogairól szóló nemzetközi szerződéseket, hanem, hogy végre is hajtsuk azokat.

Ma egyébként reggel nyolc órától este hatig az ombudsmani hivatal nyílt napot tart a gyermekeknek és a családoknak. A hivatal munkatársai olyan jogi tanácsokkal látják el az érdeklődőket, amelyek a gyermekekkel, a családokkal, a házassággal, a szülők problémáival kapcsolatosak. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?