Megkezdődött a nyári szünidő. A gyerekeknek öröm, a szülőknek gond, főként ha nem tudják megoldani csemetéjük nyári elhelyezését.
Jó a nyári tábor, de mennyiért?
A jól sikerült táborozás nagyon sok élményt adhat a gyereknek. Túl azon, hogy tartalmas programot biztosít, a gyereknek lehetősége nyílik arra, hogy viszonylag önállóan „kipróbálja magát”. A szülőktől való egyhetes-tíznapos távollét, az ismeretlen környezet, az új barátok, mind-mind új élményt kínálnak. A jól sikerült táborozás emléke hosszú évekig tarthat, egészen felnőttkorig elkísérheti a gyereket. Pár dologra azonban nem árt odafigyelni.
Mit tartalmaz az ár?
Mindig kérdezzünk rá a szervezőknél: mit foglal magába az ár, melynek legnagyobb részét a szállás- és étkezési költségek teszik ki. A kisebb gyerekeket olyan táborba érdemes küldeni, ahol a szállás házban van, ez azonban növeli a költségeket. A sátortáborok olcsóbbak, de ezek elsősorban a 10 év felettieknek ajánlottak. Rá kell kérdezni, hogy az ár tartalmazza-e az utazást, mert ez újabb komoly tételt jelenthet, valamint hogy áfával vagy áfa nélkül értendő-e. Ne engedjük el gyermekünket olyan táborba, ahol a táborköltségnek nem része a biztosítás! Azt is meg kell kérdezni, hogy a rövid kirándulások kapcsán felmerülő járulékos költségek – múzeum- és strandbelépők stb. – az árban foglaltatnak-e. A tábor kiválasztásakor vessük öszsze a kínálatból az azonos kategóriájúakat, számítsuk ki, melyikben mennyibe kerül egy nap.
Kik vigyáznak a gyerekekre?
Egy szlovák internetes ifjúsági portál felmérése szerint a szülőknek mindössze egy százalékát foglalkoztatja, hogy a táborvezetőknek van-e pedagógiai végzettségük. 40% számára a felelősségteljes viselkedés a legfontosabb, a második helyen pedig a lelkesedés áll, 30 százalékkal. A különböző ifjúsági szervezetek, polgári társulások esetében a leggyakrabban azokból lesznek a vezetők, akik gyermekfejjel maguk is részt vettek ilyen programokon. Előnyük, hogy rendelkeznek személyes tapasztalattal, ismerik egymást és jó csapatot alkotnak. Az utazási irodák azonban van, hogy hirdetés útján biztosítják a felügyelő személyzetet.
Mikor érdemes jelentkezni?
Aki csak most néz szabad táborhely után gyermeke számára, azzal előfordulhat, hogy az egyes szolgáltatók már csak várólistát tudnak felkínálni arra az esetre, ha valaki kiesne a jelentkezők közül. A rétegközönség számára programot kínáló táborok – lovas, lovasíjász, számítástechnikai, bélyeggyűjtő, amatőr rádiós, harcászati hagyományőrző – jobbára ilyenkor már beteltek, viszont a szabadidőközpontok, önkormányzatok által szervezett napközi táborokban általában mindig van hely.
Mit fog enni a gyerek?
Kérjük meg a szervezőt, mutassa meg az étlapot!
A tábori étrendnek kiegyensúlyozottnak és változatosnak kell lennie, számolva azzal, hogy a gyerek energiaigénye ilyenkor nagyobb. Az ideális a napi ötszöri étkezés. Emellett – főként a nyári melegekben – a gyerekeknek folyamatosan biztosítani kell a folyadékellátást is.
Hazaküldhetik, ha rosszalkodik?
Kedves szülők, legyenek erősek, a válasz: igen. A gyermekfelvigyázók nem alkalmazhatnak testi fenyítést, és nem sérthetik meg a gyermekek jogait. Ám a táborszervező a szülő költségeire hazaküldheti a gyereket, ha az megsérti a táborrendet, éppen ezért ezzel nem árt előre megismerkedni. A fennmaradó tábordíj visszaigényelhetőségéről ilyen esetben a szerződésben foglaltak értelmében kell eljárni, azonban a legtöbb esetben ez már nem igényelhető vissza.
Az ajánlóban szereplő táborokat véletlenszerűen választottuk ki, a bennük foglaltakért felelősséget nem vállalunk. (koc)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.