Bár birkózói csillaga már leáldozott, a médiával szünet nélkül csatázik, Minnesota állambeli földijei pedig irulnak-pirulnak, amikor kormányzójuk nagy hangon hetvenkedik. Mégsem elképzelhetetlen, hogy Jesse Ventura akár ay Egyesült Államok elnöke is lehet.
Jesse Ventura akár az elnökválasztással is megbirkózhat
Jesse Ventura nem viccfigura, hanem nagyformátumú politikusFotó: internet Bár birkózói csillaga már leáldozott, a médiával szünet nélkül csatázik, Minnesota állambeli földijei pedig irulnak-pirulnak, amikor kormányzójuk nagy hangon hetvenkedik. Mégsem elképzelhetetlen, hogy Jesse Ventura akár ay Egyesült Államok elnöke is lehet. Legalábbis a Reuters hírügynökség nem zárja ki ennek lehetőségét.
Jesse Ventura szülei a kelet-szlovákiai Sókútról érkeztek az Újvilágba, az amerikai látványbirkózóból lett kormányzó James János néven született ötven évvel ezelőtt. Fényes karrierje tipikus amerikai sikertörténet: emigráns szülők gyermekéből tengerészgyalogos, másodosztályú filmek mellékszereplője, profi birkózó, majd minnesotai kormányzó lett. Tegyük hozzá, általános meglepetésre, hiszen a két nagy amerikai párt, a demokraták és a republikánusok jelöltjeit politikai analfabétaként verte kenterbe 1998 novemberében.
Ventura korábban már beismerte, eljátszadozott a gondolattal, hogy ringbe szálljon az Egyesült Államok elnöki posztjáért, de egyelőre még nem döntött, másodszorra is a kormányzóságért indul, vagy más babérokra tör. Egy biztos, véli a Reuters, a bizonytalankodó amerikai választópolgárokra egyetlen jelölt sem tett még olyan benyomást, mint Ventura. Három évvel ezelőtt képes volt a szavazóurnákhoz szólítani a republikánusok és demokraták politikai csatározásaiba belefáradt amerikaiakat is, akik nem vettek volna részt a választásokon, ha fel nem tűnik ez a karizmatikus, harsány, helyenként arcátlan, kopasz izomkolosszus. Joe Garrettet, egy minneapolisi számítástechnikust Ventura szókimondó természete varázsolta el. „Feltűnt ez az ember, és úgy kezdett beszélni a bennünket érintő dolgokról, ahogy senki azelőtt. Meg tudta változtatni az emberek gondolkodásmódját” – jellemezte a hírügynökségnek kormányzóját Garrett, hozzátéve, hogy azért Jesse Ventura hajlamos átesni a ló túlsó oldalára, és néha gyorsabban jár a szája, mint az agya. „Ezzel árthat a közös ügyeknek, de saját népszerűségének is” – véli Ventura választója. Ezt a tekintélycsorbulást máris tükrözik a közvélemény-kutatások. Egy hónappal azután, hogy a Reformpárt színeiben mindössze 37 százalékkal megnyerte a kormányzóválasztást, Ventura népszerűségi indexe 69 százalékra ugrott. Mindössze egy évvel később, már csak 43 százaléknyi megkérdezett vélte úgy, hogy a „The Body” (A Test) művésznéven népszerűvé vált kormányzó politikai ténykedése kiváló vagy jó. A legújabb felmérések is csak 51 százalékos népszerűségről tanúskodnak. Politikai elemzők ezt a népszerűség-csökkenést az amerikai gazdaság visszaesésével magyarázzák, amely arra kényszerítette a minnesotai kormányzót, hogy leállítsa kezdeményezését, amikor adócsökkentésre jogosító utalványokat, úgynevezett „Jesse-csekkeket” osztogatott. Az állami költségvetés kiadási fejezeteit is megnyirbálni kényszerült, ami szintén csökkentette Ventura népszerűségét. „Kezdetben elégedett voltam a döntésemmel, hogy Venturára szavazok, de most úgy vélem, a kormányzónk egocentrikus, és nem veszi tekintetbe, mire van szüksége a minnesotaiaknak” – mondta a Reuters hírügynökségnek Kathy, egy online bolt tulajdonosa. „Tisztelem őt az őszinteségéért, de egy kicsit elszaladt vele a szekér, amikor arról kezdett szövegelni, hogy a szeptember 11-i terrortámadások után ő lesz a következő célpont. A világ nem körülötted forog, Jesse!” – üzente kormányzójának Kathy.
Azt hihetnénk, egy állam kormányzójának lenni egész embert kíván, ám Venturának arra is jutott ideje, hogy megírjon két önéletrajzi könyvet, melyekben bevallja, fiatal korában hódolt a marihuána és az örömlányok nyújtotta élvezeteknek. A Playboynak adott interjújában a vallást a gyengeelméjűek felültetésének, a fegyvertartás szabályozásáért szót emelőket pedig tudatlannak nevezte. Hétvégenként azzal egészítette ki évi 120 ezer dolláros fizetését, hogy a ma már nem létező XFL rögbicsapat meccseit közvetítette a tévében. Ventura hiénáknak nevezte a róla író riportereket, és gyerekes csetepatékba keveredett a helyi sajtóval, hogy elérje, az újságírók csak a nyakukban fityegő hatalmas igazolvánnyal vehessenek részt sajtótájékoztatóin. Mostanában már alábbhagyott az újságírókkal szembeni harci kedve, amikor azonban pár nappal ezelőtt a Reuters meg akarta szólítani, asszisztensével üzent: nem ér rá. Ventura többször kijelentette, hallani sem akar a két vezető amerikai pártról, a demokratákról és a republikánusokról, így nem férhet kétség hozzá, hogy a legközelebbi kormányzóválasztáson saját, nemrégiben alapított, amorf politikai tömörülés, a Független Párt színeiben indul. Ha ma még úgy is tűnhet, hogy Ventura kacérkodása a Fehér Házzal csak móka volt, a legtöbb elemző szerint a kormányzóválasztást – két kevésbé ismert jelölt ellenében – most is megnyerné. Larry Jacobs, a Minnesota Egyetem politológusa szerint Ventura „Jekyll és Hyde”-típusú politikus, aki éjszakánként szabadjára engedi a benne tomboló vadállatot, napközben pedig öltönyös-nyakkendős eleganciával próbál alkalmazkodni a saját magáról kialakított, szociálliberális imázshoz. Ventura érzékenyen reagál a bíráló szavakra, ezért sem sikerült még megbirkóznia az összes kormányzó-kollégáját aggasztó költségvetési gondokkal, azonban Jacobs szerint továbbra is olyan politikai erőt képvisel, amelylyel számolni kell, akár az elnökválasztáson is. „Ez az alak nem viccfigura, hanem nagyformátumú politikus. Figyelemre méltóak intuitív képességei, pontosan megérti választóit, nagyon jó a beszélőkéje. Jó lesz rá vigyázni” – állítja a politológus. (jéel)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.