Irak felkészült

Az 1972. április 10-én 140 ország által aláírt és 1975. március 26-án életbe lépett, a biológiai fegyverek betiltásáról szóló egyezményt (BWC) aláíró országok vállalták, hogy nem fejlesztenek, állítanak elő és raktároznak, vagy még megelőző, védelmi, valamint békés céllal sem szereznek be „az indokoltnál nagyobb” mennyiséget ezekből a tömegpusztító fegyverekből, sem alapanyagaikból.

Az „indokoltnál nagyobb” mennyiség egy sajátos gumi paragrafusnak bizonyult, hiszen a viszonyítási alapot nem határozták meg. Ennek az lett az eredménye, hogy nem csak a régi fegyverek nagy része maradt raktáron, hanem új generációs fegyvereket is kifejlesztettek. ĺgy a terroristák, a szegény országok és a katonailag hátrányos pozícióba került hadviselők zsarolási eszközévé lépett elő a biológiai fegyverekkel való fenyegetőzés.

A potenciális gyártók, és esetleges alkalmazók között Irak szerepel az első helyen, de nem zárható ki Líbia, Szíria, Észak-Korea, Szudán és Irán sem.

Ugyanakkor viszont hozzá kell tenni azt is, hogy a NATO 5 orbitális műholddal figyeli az iraki katonai mozgásokat, és gyanús esetben gyors csapást mér az esetleges gyártókapacitásra. Ám az is említésre méltó, hogy kiváló minőségű Anthrax és Botulinum-tenyészetek kerültek az USA kereskedőitől Irakba, melyek ma is alapját képezik az Izraelt és Kuvaitot fenyegető veszélynek. Iraknak 9000 liter Anthrax, több ezer liter Botulinum kórokozója van, ezen felül úgynevezett Agent–15 psychotoxikus anyag is rendelkezésére áll. A még elrejtett Scud rakéták alkalmasak a környező országok elérésére, meglepetésszerű akciónál komoly veszélyt idézhetnek elő. Az Egyesült Államok védelmi minisztériumának megbízásából Washingtonban ezért a közelmúltban kifejlesztettek egy olyan rádió-távirányítású repülőt, amelyet veszély nélkül beküldhetnek akár egy halált okozó baktériumokkal fertőzött területre is.

A bioérzékelővel felszerelt kis légi járművet az Environmental Science and Technology című szaklapban mutatták be. A 19 kilogrammos, 4 méter fesztávú gép leginkább a távirányítású játékrepülőkhöz hasonlítható. „Olcsó, pontosan olyan magasságban repül, ahogyan kell, és a mintavétel nem igényel külön energiát” – foglalta össze készülékük előnyeit Francis Ligler, a kutatók vezetője. A kísérletekhez ártalmatlan baktériumokat (Bacillus globigii) használtak, amelyeket a levegőbe fújtak, majd 2 kilométeres körzetben fürkészni indították a gépet. A levegőmintákat a robot a földtől 10-30 m magasságban vételezte, és az érzékeléstől számított 5-20 percen belül továbbította az elemzéshez szükséges adatokat. (Forrás: Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?