Bár a mobilszolgáltatók az utóbbi napokban olcsóbbá tették a külföldi adatforgalmat, még mindig elég drága megoldás, ha a nyaraláson vagy pedig az üzleti úton az otthoni mobilszolgáltatónk által kínált csomag tarifái szerint merítünk.
Internetezzen inkább ingyen!
A wifi általában ingyenes
A nagyobb városokban, üdülőparadicsomokban – sőt, újabban a nagyobb szállodákban is – már vannak wifi pontok, azaz olyan lehetőségek, amelyek segítségével drót nélkül csatlakozhatunk az internetre. Ehhez nem kell más, mint egy hordozható számítógép, egy PDA, vagy pedig egy telefon.
Az ilyen wifi pontok egy része teljesen ingyenes. Van, ahol csak időkorlát van, van olyan is, ahol fizetni kell ezért a szolgáltatásért. Ez utóbbi kategóriába tartoznak a repterek, a nagyon elegáns éttermek, de sok esetben a méregdrága szobaár mellé még drágább internetet kínálnak az ötcsillagos szállodaláncok. Egy neves szállodalánc prágai szobáiban pl. egy óra internetezésért csaknem 600 cseh koronát számláznak. Ugyanezt néhány méterrel odébb teljesen ingyenesen megteheti.
Ha úgy dönt, hogy a nyaralása vagy az üzleti út során szüksége lesz internetkapcsolatra, az indulás előtt mindenképpen nézze meg az interneten, hogy az adott városban hol található ingyenes csatlakozás a netre. Vannak városok, ahol az ilyen pontokból kevesebb van, de az éttermek, szállodák, kávézók, sok esetben még a gyorséttermek is rájöttek arra, hogy a „free wifi-zone” matrica a bejáraton nagyon sok vendéget csalogat a kávézóba. Ingyenes wifi pontokból nagyon sok van Budapesten, Párizsban, Londonban, Berlinben, de Bécsben is. Sok reptéren is ingyenes hozzáférést biztosítanak a várakozó utasoknak.
Fizetős hotspotok
Persze, vannak fizetős megoldások is. Ez esetben azonban fontos, hogy olyan szolgáltatót válasszon, amelynek több ilyen pontja van a városon belül.
Például ha Londonban jár, akkor mindenképpen érdemesebb pl. a T-Mobile fizetős hotspotjai mellett dönteni, amely 600 koronáért 24 órára ad hozzáférést (egy hét 1200 korona), és a városban csaknem 150 kávézóban csatlakozhat az internetre. ĺgy nem kell minden egyes alkalommal visszatérni ugyanabba a kávézóba, hogy letöltse mailjeit, vagy pedig felhívja ismerőseit pl. a Skype ingyenes internettelefon segítségével.
A Skype
Az ilyen nagy sebességű internet segítségével ugyan telefonálni is lehet, a Skype programmal, két gép között teljesen ingyenesen, vagy különböző csevegőcsatornákon társaloghat, de egy webkamera segítségével akár videotelefonálhat is, azaz megmutathatja magát pl. a Temze partjáról vagy akár az Eiffel-torony alól. ßHa csak írni szeretne, akkor a legjobb megoldás az e-mail. Ez az ingyenes megoldás lehetővé teszi, hogy a szövegen kívül képeket és videókat is csatoljon a mondanivalójához. Néhány perc, és az otthoniak máris képben lesznek. Persze, sokan nem szeretik ezt a módszert, mivel nincs közvetlen kapcsolat. Nekik az olyan megoldásokat ajánljuk, amelyek a telefonáláshoz hasonlítanak. Ehhez nem kell más, mint egy működő internetkapcsolat – legyen az a hordozható számítógépben, nyilvános helyen vagy internetkávézóban – és egy mikrofonos fülhallgató.
„Tíz év múlva a távközlési vállalatok bevételei az internet-hozzáférések értékesítéséből származnak majd, nem pedig a percdíjakból” – jósolta egy májusi konferencián Niklas Zennström, a Skype Technologies vezetője.
Sokan előnyben részesítik a csevegőszobákat. Ezek segítségével azonos időben lehet beszélgetni bárkivel, a világ bármely pontján, szintén ingyenesen.
További lehetőség a vezetékes szolgáltatók által kínált előnyös kártya megvásárlása, ezek sokszor 1–2 koronás percdíjas tarifákat kínálnak. Külföldön tehát egyértelműen az internetes telefon a legolcsóbb megoldás, nem is érdemes a roamingtarifákat figyelni. Igaz, a mobil mindig nálunk van, míg az internetkapcsolat nem feltétlenül érhető el minden percben. De a mobilitás drága mulatság.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.