Intelligens japán ház

Tokió. Átveszi a postát, fürdővizet enged a kádba, megeteti a macskát, megsüti a csirkét–- a japán intelligens ház minden tőle telhetőt megtesz.

Az „automata otthon” húszegynéhány japán elektronikai óriáscég és elektromos háztartási készülékeket gyártó vállalat közös, nagyszabású kísérletében debütált, a bemutatkozást a japán gazdasági minisztérium is szponzorálta. Az intelligens házat 50 olyan elektronikai készülékkel látták el, amelyek 70 százaléka már kereskedelmi forgalomban van, a többi pedig hónapokon belül kapható lesz.

A „szolgál-lak” működtetésének egyik lényegi eleme a mobiltelefonon, amellyel szinte mindent távirányítani lehet. Ennek révén a hivatalból is meglocsolható a kert és megetethető a kedvenc állat. De nem kell otthon lenni akkor sem, ha ajánlott küldemény érkezik. A bejáratnál telefonon működtethető postaláda (NTT DoCoMo) veszi át a csomagokat és automatikusan igazolja az átvételt a szállító számára. Amúgy nyilvántartás készül az összes becsöngetőről: a bejáratnál automatikusan lefényképezi őket a ház.

Kulcsra nincs nagy szükség, nem kell félni, hogy elhagyjuk és nem tudunk bejutni. Még a fejünket is elveszíthetjük az egész napi lótás-futásban, elég, ha arra ügyelünk, hogy ujjunk maradjon. Ez ugyanis a kulcs: hazatérve, hogy kinyíljon a kapu, elegendő az ujjunkat bedugni a zárba, amely felismeri ujjlenyomatunkat.

Az intelligens ház őrzője, természetesen egy robotkutya, a Sony Aibója, amely farkcsóválós tánclépésekkel fogadja a hazatérő gazdit. Etetni nemigen kell, csak néha elemmel.

A konyhában egy másik Aibo üdvözli a hazaérkezetteket és felolvassa az aznapi üzeneteket. A konyha közepén trónol egy Panasonic képernyő, amely ellenőrzi az egész házat, a lámpákat, a légkondicionáló berendezést, a redőnyöket és kívánság szerint átalakul DVD-vel működő filmvetítővé. A sarokban kamerával ellátott kommunikációs tábla, amelyen beszélhetünk a szobájában tartózkodó gyerekkel, s amely telefonként is szolgál.

A hűtőszekrényben a sörpolc magától figyelmeztet, ha a készlet kifogyóban van, és automatikusan újabb palackokat rendel. Hasonlóképpen működik a rizsesszekrény (Yodoko), amely törzsboltunkkal van összeköttetésben. A sütő az internettel kapcsolódik össze, és a receptek ezreit tudja tárolni, a mosógép pedig önállóan kihívja a szerelőt, ha valamilyen probléma adódik, és felismeri a ruhaneműk rostjait, hogy kiválaszthassa a megfelelő mosási programot. Egy kis szalonban egy képernyőnek köszönhetően bármikor, akár éjszaka is, nyelvtanfolyamon vehetünk részt, amelyet a NOVA japán centrum közvetít ISDN-vonalon. Az emeleten a gyerekszoba tele van játékokkal és számítógépekkel, ráadásként két Aibo kutyakölyök játszik egy dobozban.

„Az Egyesült Államok megnyitotta az információs technika piacát az IBM-mel a Microsofttal és az Intellel. Japán meg fogja nyitni az intelligens magánházak piacát” – mondta az intelligens ház kiállításának főigazgatója.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?