Indokolhatatlan a nők csonkítása

Párizs. Száz- és száznegyvenmillió között lehet világszerte azoknak az asszonyoknak és lányoknak a száma, akik nemi csonkítás áldozatai lettek – közülük 6,5 millióan a fejlett országokban élnek.

A meghatározó tényező az etnikai, nem pedig a vallási hovatartozásSITA/AP-felvételEz a francia Demográfiai Tanulmányok Nemzeti Intézete (INED) által közzétett legújabb tanulmányban olvasható. A nők testi és lelki egészségére egyaránt súlyos következményekkel járó nemi csonkítások főként Fekete-Afrikában, a Közel-Kelet egyes régióiban és Délkelet-Ázsiában (Jemen, Indonézia és Malajziában) gyakoriak. A bevándorlási célországokban (főként Európában) több mint 6,5 millió körülmetélt nő él. Az INED kutatói, Armelle Andro és Marie Lesclingand szerint Afrikában 28 országban végeznek női körülmetélést, amely a csikló részleges kimetszésétől a hüvelynyílás összevarrásáig különböző fokú lehet.

A körülmetélésnek alávetett nők száma országonként változó: arányuk 1,4 százaléktól (Kamerun) 96 százalékig (Guinea) terjed. Bár gyakran hivatkoznak a vallás, főként az iszlám parancsára, ez a gyakorlat jóval a monoteista vallások afrikai megjelenése előtti időkbe nyúlik vissza, és egyetlen vallásos szöveggel sem indokolható – mutatnak rá a szerzők. Nincs öszszefüggés az iszlám terjedése és a nemileg megcsonkított nők aránya között egy-egy országban. Etiópiában a nők háromnegyede szenvedte el a beavatkozást, holott csak a lakosság egyharmada muzulmán, a szinte kizárólag muzulmán vallású Nigerben viszont csupán a nők 2 százaléka körülmetélt, míg a szintén muzulmán Maliban az arányuk meghaladja a 90 százalékot. A meghatározó tényező az etnikai, nem pedig a vallási hovatartozás, egyes etnikai csoportoknál ugyanis a körülmetélés a felnőtté válási szertartások része. Szenegálban például a kisebbségi etnikai csoportoknál (pöl, tukulor, szoninke, malinke) bevett szokás, a többségben lévő volof etnikumnál viszont nem az. A női körülmetélés gyakorlata néhány éve csökken, de csak lassan. 2003-ig kellett várni, amíg az Afrikai Unió tagállamai jegyzőkönyvet írtak alá a nemi csonkítások tilalmáról. Az országok többségében megvannak az erre vonatkozó jogszabályok, de csak ritkán alkalmazzák őket.

Franciaországban a körülmetélt felnőtt nők számát 50 ezerre becsülték 2004-ben az afrikai bevándorló népesség körében. Franciaországban, az első olyan európai országban, amelyben már 1979-ben bíróság elé állították a nőket körülmetélőket és a szülőket, Armelle Andro szerint a nemi csonkítás továbbra is tabu. Az orvosokat és a bábákat egyáltalán nem képezik ki az ezzel kapcsolatos problémák kezelésére. A tucatnyi kórházban és klinikákon elvégzett plasztikai beavatkozások ugyanakkor sok esetben visszafordíthatóvá teszik a sérüléseket. (mti, afp)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?