<p>A 14. századi skót uralkodó, I. Róbert király arcát sikerült rekonstruálniuk brit tudósoknak a háromdimenziós technológiának köszönhetően.</p>
Ilyen volt a középkori skót király 3D-ben
A Glasgow-i Egyetem és a Liverpooli John Moores Egyetem tudósai a király koponyájáról készült öntvényt használták fel az arc részleteit is megmutató, háromdimenziós portré megformálásához. A tudósok munkája nyomán nagy termetű, erős ember képe alakult ki, "akit napjaink szuperatlétáihoz lehetne hasonlítani".
A skót napilapok pénteken címoldalon mutatták be I. Róbert új képmását.
"I. Róbert, a hős skót király 1306-tól 1329-ig uralkodott, 55 évesen hunyt el, és számos csatamezőn harcolt. Megvívott skót ellenfeleivel, és harcba vezette csapatait Skóciában az angolok ellen, akikkel szemben a döntő csatát 1314-ben vívta Bannocknurnnál. Uralkodása legitimálásáért Észak-Angliában és Írországban is kampányolt" - mondta el a Glasgow-i Egyetem szóvivője.
A háromdimenziós arcmás elkészítését az egyetem skót történelemmel foglalkozó tudósa, Martin MacGregor vezette. A tudós felidézte, hogyan jutott eszébe az ötlet, amikor 2012-ben egy autóparkoló alatt felfedezték III. Richárd maradványait.
"III. Richard esete ráébresztett, hogy a technológia milyen messzire jutott már. Megláttam a lehetőséget, hogy ezt a technológiát alkalmazzuk a Glasgowban őrzött koponyánál is" - mesélte.
MacGregor felvette a kapcsolatot a Liverpooli egyetem szakemberével, Caroline Wilkinson professzorral, aki III. Richard arcmását rekonstruálta.
Amint arról a világhírű tudós beszámolt: a koponya formája alapján pontosan rekonstruálni tudták az arc izmait, és meg tudták határozni az arc alakját és struktúráját. A szeme színéhez, a bőre tónusához és a haja színéhez azonban nem volt támpontjuk.
"Korábban nem született megbízható ábrázolás I. Róbertről, az írott források pedig semmit sem árulnak el a megjelenéséről" - mondta Willkinson.
Mivel nem maradt fenn a királytól DNS-minta, MacGregor és kollégái statisztikai elemzéssel jutottak arra az eredményre, hogy I. Róbertnek barna haja és világosbarna szeme lehetett.
Wilkinson szerint a király valószínűleg leprában szenvedett, ám ez nem hagyott nagyon erőteljes nyomot az arcán. A háromdimenziós arcmást két verzióban készítették el, az egyiken nem láthatók, a másikon mérsékelten jelennek meg a lepra tünetei.
A történészek abban általában egyetértenek, hogy valamilyen betegsége volt, ami sokak szerint lepra is lehetett, s a betegség miatt többször esett ágynak, feltehetően az is vetett véget az életének.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.