New York. A jövőben nem lesz szükség állatok lemészárlására a hús előállításához, mivel saját magunk is termeszthetünk majd vastag hússzeleteket – legalábbis ezt remélik a tudósok.
Hústermesztés futószalagon?
A New York-i Touro College munkatársai halszeleteket próbáltak meg nagyobbra növeszteni, annak reményében, hogy ezzel egy tápláló élelmiszerforrást sikerül kifejleszteniük. Az eddigi eredményeik alapján az sem kizárt, hogy a jövőben végleg bezárnak a mészárszékek, és a gyárakban futószalagon fogják előállítani a különböző húsokat. A projektet Morris Benjaminson vezeti, aki biomérnökként több NASA-programban foglalkozott már az űrhajókon keletkező hulladék újrahasznosításának problémájával. A tudós most az űrhajósok étrendjét szeretné egy kicsit változatosabbá tenni. A kutatók olyan módszereket akartak kifejleszteni, amelyekkel az űrhajókban is friss ételeket lehet előállítani. A NASA ezért arra kérte fel Benjaminsont, hogy próbálja meg csak az állatok ehető izmait előállítani. Az első kísérletek eléggé hátborzogatóra sikeredtek: Benjaminson csapata 5-10 cm-es szeleteket vágott egy nagy aranyhal izmaiból, ezeket megmosták alkoholban, majd belemerítették egy kád tápanyagban gazdag folyadékba, amelyet meg nem született borjak véréből nyertek ki (a biológusok általában ezt használják a laborban a sejtek kitenyésztésére). Egy hét múlva a halszeletek 14 százalékkal nagyobbak lettek. Már csak azt kellett kipróbálniuk, hogy az új izomszövet vajon elfogadható ételnek bizonyul-e, azért miután megmosták, kis olíva olajon, fokhagymával, citrommal és borssal fűszerezve megsütötték azokat. Az így elkészült étel a látszatra semmiben sem különbözött a hagyományos halszeletektől, de megkóstolni sajnos nem tudták, mivel ehhez először az illetékes szervezet engedélyét kell kérniük.
Benjaminson megérti, hogy az emberek többsége nem szívesen enne marhavéren növesztett húsokat, hiszen sokan aggódnának a BSE miatt. Még azelőtt szeretné valamivel helyettesíteni a marhavért, hogy csirke, bárány és marhahúson is kipróbálná a módszert.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.