Hová kerültek Szent Margit földi maradványai?

A Margit-szigeten járva sokaknak feltűnik, hogy Szent Margit síremlékére rá van írva: itt volt eltemetve a XVI. századig. Vajon hol találhatók most Szent Margit földi maradványai?
ÖSSZEFOGLALÓ
Szent Margit IV.

A Margit-szigeten járva sokaknak feltűnik, hogy Szent Margit síremlékére rá van írva: itt volt eltemetve a XVI. századig. Vajon hol találhatók most Szent Margit földi maradványai?

ÖSSZEFOGLALÓ

Szent Margit IV. Béla király és Laszkarisz Mária leánya, akit a tatárok elől menekülő szülei megszületése előtt apácának ajánlottak fel. ĺgy került négyévesen a domonkos apácák veszprémi Szent Katalin-kolostorába.

Ugyanebben az évben elkezdték az akkori Nyulak-szigetén (ma Margit-sziget) a Boldogasszony domonkos kolostor építését édesanyja kérésére, aki minél közelebb szerette volna tudni lányát az esztergomi udvarhoz. Margit 1252-ben került át a Nyulak-szigeteki kolostorba. 1270-ben bekövetkező haláláig itt élt szigorú aszkézist gyakorolva. A királylányt a kolostorban temették el. Ismert, hogy 1272-ben Albert és Péter lombardiai kőfaragó mesterek súlyos márványlapot helyeztek a főoltár előtt lévő sírra.

Tisztelete halála után azonnal megkezdődött, nevét számos csodatétellel hozták kapcsolatba. Szentté avatását testvére, V. István király kezdeményezte. Az 1276-os eljárás azonban nem vezetett eredményre, többszöri próbálkozás után végül csak 1943-ban iktatták a szentek sorába.

A Nyulak-szigeteki szentélyt a 15. század elején megemelték, és ezért Margit ereklyéit el kellett távolítani a sírból. 1523-ban a nővérek a kórusra vitték az ereklyét. A török támadás idején, 1526-ban az apácák elmenekültek a szigetről, majd a következő évben Mária királynő menlevelével visszatértek. Buda elfoglalásakor, 1541-ben azonban a királylány ereklyéivel együtt végleg elhagyták a kolostort.

A menekülő domonkos rendi apácák Pozsonyban kaptak végleges menedéket 1615-ben. Az utolsó nyulak-szigeti apáca 1637-ben halt meg, 96 éves korában. Az 1713-as pestis alkalmával körbehordozták Margit ereklyéit Pozsonyban, és hatásosságának tudták be a járvány visszaszorulását. A magyar királylány földi maradványai végül II. József (1780-90) kolostorokat sújtó intézkedései nyomán tűntek el illetve enyésztek el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?