Ha néhanapján barátnőkhöz, rokonokhoz látogatok, nem szeretek „ünnepélyesen” üldögélni a nappaliban, annál inkább a konyhában. Számomra a konyha fogalma a mai napig egyet jelent a szeretettel, melegséggel, a biztonsággal, kényelemmel. Talán ezt az érzést még gyermekkorunkból hoztuk magunkkal.
Harmónia a tűzhely körül
Azt is megfigyeltem, hogy családi ünnepek, vendégségek alkalmával az emberek leginkább a konyhában gyűlnek össze. Az az érzésem, hogy ez a jelenség az elmúlt gyermekkor kellemes, szeretettel teli konyhai élményeinek tudat alatti felidézésével hozható kapcsolatba. Nézzük ezt kissé „tudományosabban” a feng shui elmélet szerint, mely abból indul ki hasonlóan a kínai orvosláshoz, hogy nemcsak az emberi testben, hanem a minket körülvevő térben is éltető energia, csi kering. A bennünk, valamint a környezetünkben levő energiák szorosan összefüggnek egymással, állandó körforgásuk révén. Ha pedig bármelyikben zavar keletkezik, diszharmóniát okoz. Ennek a teóriának az alapján, ha az ember megfelelően táplálkozik, és egészségesen él, akkor szervezetének energiapályáin zavarmentesen áramolhat a csi. Ez vonatkozik a környezetünkre is, amelyben élünk. Ha a térben elegendő energia van, és akadálytalanul keringhet, akkor érezzük is a pozitív hatást, és szívesen tartózkodunk otthon. Ha pedig az energia akadályokba ütközik, vagy elfolyik, akkor bizony igencsak rosszul érezzük magunkat. Ez esetben hasznos, ha a feng shuihoz folyamodunk.
Vegyük hát jó alaposan szemügyre saját konyhánkat, és vizsgáljuk meg, hogy mit kellene rajta változtatnunk.
1.) A konyha lehetőleg legyen nagyon barátságos, világos és szellős, hogy rengeteg jótékony csit vonzhasson. A konyhában különösen fontos a csi egyenletes, zavartalan áramlása.
2.) Ha ablakos a konyhánk, száraz virágok helyett tegyünk szobanövényeket az ablakba, az asztalra mindig helyezzünk vágott, vagy valamilyen cserepes virágot.
3.) A konyha megvilágítása legyen kiváló és keltse a tágasság érzését. Mivel pedig a konyha a család jómódját befolyásoló hely, sok fényre van szükség a lehető legtöbb csi beáramlásának a biztosítására. Ha a konyha sötét, homályos, senki sem tartózkodik sokáig szívesen benne.
4.) Hiába tágas és világos viszont, ha ott felfordulás uralkodik, az összevisszaság igencsak blokkolja az energiákat. Érdemes tehát a zsúfoltságnak véget vetni.
5.) E helyiségnek még az elhelyezkedése is hatással van a család életére. Ha a bejárati ajtón belépő családtagoknak azonnal a konyha ötlik a szemükbe, többnyire szívesen étkezhetnek otthon.
6.) A szakácsnak legyen elegendő helye a tűzhely körül a főzéssel kapcsolatos munkákhoz. Aki ha főz, korlátozva érzi magát, az bizony kihat az étel minőségére is. Világos színű falakkal, sok fénnyel megoldható a szűkösségérzet.
7.) Fontos, hogy igazi harmóniát teremtsünk az öt elem – tűz, víz, föld, fa és fém — között. A tűz és a víz mint tudjuk ellentétes elemek, ezért aztán nem szerencsés, ha a tűzhely és a mosogató egymással szemben helyezkedik el, mert így ellentétes energiákat termelnek. Egyensúlyozzuk ezeket fával, valamint a színes törlőkendők, függönyök – az öt elemmel összhangban – ugyancsak gyengíthetik a konyhában fellelhető ellentétes negatív energiákat.
8.) Aki főz, látnia kell mindenkit, aki belép ebbe a helyiségbe, anélkül hogy negyvenöt fokos szögnél jobban elfordítaná a fejét. Megoldást jelenthet egy tükör is, ami forgolódás nélkül lehetőséget nyújt aj ajtóra pillantani.
9.) Tartsunk otthon sok élelmiszert, ez ugyanis a bőség látszatát kelti.
10.) Tegyünk ki szeretteinkről különféle fotókat, ezek szintén nagymértékben fejlesztik a pozitív energiákat.
Felsoroltunk néhány útmutatót, amely nem biztos, hogy mindjárt azonnali eredményeket hoz, de a régóta húzódó problémáknak már a pozitív elmozdulása is jobbá teszi életünket.
Az energia szabadon áramlására mindenkinek nagy szüksége van. Alakítsuk hát lehetőség szerint ki úgy a konyhánkat, hogy javára és örömére váljék az egész családnak, valamint a hozzánk ellátogató barátok, rokonok számára is kellemes élményt jelentsen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.