<p>Kamcsatkán öt és fél kilométer magasba röpített hamufelhőt a Sivelucs vulkán - közölték vasárnap az Orosz Tudományos Akadémia geofizikai szolgálatának kamcsatkai kirendeltségén.</p>
Hamufelhőt lövellt ki a kamcsatkai Sivelucs vulkán
A vulkán legutóbb szeptember 11-én hallatott magáról, akkor a fél órán át tartó, erős robbanással kísért kitörés nyomán a hamufelhő 15 kilométer magasba emelkedett, s a kráter oldalán több helyen észleltek lávafolyást is. Most csak kisebb rengések kisérték a kitörést, s csak a tűzhányó délkeleti lejtőjén volt lávafolyás.
A Sivelucs nem fenyeget emberéleteket: a hozzá legközelebbi lakott település - az 5000 lakosú Kljucsi városka - a tűzhányótól 50 kilométerre fekszik, s jelenleg innen figyelik a tudósok a vulkán immár egy éve kisebb-nagyobb szünetekkel tartó kitörését.
A hamuesők valószínűsége változatlanul nagy: a vulkáni hamu - két milliméternél kisebb átmérőjű magmarészecskék - mérgező lehet az emberekre és az állatvilágra nézve is, a hatalmas hamufelhők pedig a légi közlekedést is veszélyeztethetik.
A 3283 méter magas Sivelucs a vulkanológiai szempontból rendkívül aktív kamcsatkai térségben is az egyik legaktívabb tűzhányó, működése gyakorlatilag folyamatos. Legutóbb 1964-ben produkált olyan kitörést, amelyet katasztrófának minősítettek. Akkor széttört a kifolyt lávából képződött kupola, és a hegy több mint egy köbkilométernyi kőzetet szórt szét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.