Gyorsan hat a nitrogénműtrágya

A téli kultúrák növekedése a hőmérséklet emelkedésével kora tavasszal hamar elkezdődhet. A tápanyagok ebben az időszakban a növények számára gyakran még nincsenek felvehető formában. Ez azt jelenti, hogy hatékony műtrágyázással kell támogatni a növekedés kezdetét.

A téli kultúrák növekedése a hőmérséklet emelkedésével kora tavasszal hamar elkezdődhet. A tápanyagok ebben az időszakban a növények számára gyakran még nincsenek felvehető formában. Ez azt jelenti, hogy hatékony műtrágyázással kell támogatni a növekedés kezdetét. Nitrogénműtrágyáknak a növény számára gyorsan felvehető tápanyagai alapvetően a N-formában különböznek: karbamid (C2N-CO-NH2), ammónium (NH4+) vagy nitrát (NO3-) formában találhatók meg.

Az N-formák felvétele

A karbamid a növények számára szántóföldi körülmények között nehezen felvehető. Az ammónium csak korlátozott százalékban vehető fel, mert a talajszemcsékhez kötődik, és a növény gyökérzete nagy energia árán jut el a növekedés során a felvehető tápanyaghoz.

A nitrát ellenben a talajvízben oldott formában található meg, és így a vízzel egyszerre kerül felvételre. Ebből adódóan a karbamidnak és az ammóniumnak a talajban nitráttá kell átalakulnia, hogy felvehető legyen. A nitrogén felvétele tehát – függetlenül a műtrágyázás során kijuttatott N-formától – elsősorban nitrátként történik.

A nitrogén átalakulása a hőmérséklet függvénye

A nitrogén jó felvehetőségéhez szükséges átalakulás (karbamid-ammónium-nitrát) a hőmérséklettől függ. Ebből adódóan alacsony hőmérséklet esetén, 10°C alatt karbamid esetében 6 hétnél tovább, ammónium műtrágyáknál 6 hétig tarthat, amíg az összes nitrogén 50%-a nitráttá átalakul.

Hatékony nitrogéntartalmú műtrágyák, mint például a mészammonsalétrom nitrogéntartalmának 50%-a eleve nitrát formában található meg.

Kizárólag karbamiddal és ammóniumtartalmú műtrágyák használata esetén alacsony talajhőmérsékletnél számítani lehet a növények rossz tápanyag-ellátottságára.

Ehhez még hozzátartozik, hogy az átalakulás folyamata során talajtól és időjárástól függően a gázalakú nitrogénveszteség a 40 százalékot is elérheti.

A kora tavaszi, magas nitráttartalommal rendelkező nitrogénműtrágya felhasználása előnyökkel jár:

garantálja a növények gyors tápanyagellátásá;

hatékony alacsony talajhőmérséklet esetében is;

lehetővé teszi a növények célzott tápanyagellátását;

elkerülhető a nitrogénveszteség.

A nitrát gyorsan hat

A nitráttartalmú műtrágyák, mint például a mészammon-salétrom és különböző NPK-műtrágyák és kéntartalmú nitrogénműtrágyákban a hatóanyag ammóniumként és nitrátként fele-fele arányban van jelen. A nitrát a növekedés megindulásakor gyorsan hat, az ammónium pedig hosszabb távon biztosítja a növény tápanyag-ellátottságát. (a.n)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?