Gyermekkorom ízvilága

Messzire kell visszamennem az időben... Térben nem annyira, csak a pozsonyi Konvent utcába, abba a házba, ahol születtem, és életem első tizenhat évét töltöttem. Ebben a már akkor is régi házban a lakások – kivált mai szemmel nézve – enyhén szólva kényelmetlenek voltak.

Messzire kell visszamennem az időben... Térben nem annyira, csak a pozsonyi Konvent utcába, abba a házba, ahol születtem, és életem első tizenhat évét töltöttem. Ebben a már akkor is régi házban a lakások – kivált mai szemmel nézve – enyhén szólva kényelmetlenek voltak.

Ez csak annyiban tartozik a címben megjelölt témához, hogy például nem volt éléskamra, ezzel szemben volt egy nagy és hideg előszoba, s ebben terpeszkedett egy hatalmas polc – széles is volt, magas is volt –, amelyen szép rendben sorakoztak a szabványos, ún. Rex-üvegekben a nyáron és ősszel befőzött zöldségfélék, gyümölcskompótok, lekvárok, sőt húspástétomok. Jégszekrény sem volt; élelmiszert naponta kellett frissen vásárolni. A konzerveket anyám mélységesen megvetette, kivéve a szardíniát. Ételmaradékot legföljebb déltől estéig lehetett eltenni, vagyis úgy kellett főzni, hogy lehetőleg ne legyen maradék.

Most, hogy visszagondolok életem Konvent utcai szakaszára, ételek egész sora jut eszembe, amelyeket nagyon régen nem ettem, és amelyeket nem is lehetne már elkészíteni. Édesanyám nagyon ésszerűen, takarékosan vezette a háztartást, figyelembe véve az akkor időszerű egészségi szempontokat, az étrend változatosságát, és bár a válogatást nem pártolta, igyekezett minden családtagnak a kedvére tenni. Mindig hálás leszek neki és apámnak is, hogy sohasem kényszerítettek semmiféle étel elfogyasztására, amelyet bármely okból nem akartam megenni. Ezért vannak csak kellemes emlékeim a családi körben elköltött reggelikről, ebédekről, vacsorákról.

Mit is reggeliztem gyermekkoromban? Tejeskávét, néha kakaót s hozzá ropogós kiflit, zsemlét vajjal, mézzel vagy lekvárral, vasárnap otthon sült fonott kalácscsal, születésnapkor kuglóffal. A gyerekek tejeskávéja akkoriban nem szemes kávéval készült, hanem árpa-, azaz ún. malátakávéval, ami nem volt más, mint pörkölt árpa.

Ebédeink általában levessel kezdődtek, természetesen nem mindennap ettünk húst. A levesek igen nagy választékából néhányat említenék csak, amelyeket talán a legjobban szerettem: anyám különlegesen finom gulyáslevesét, a sóskalevest buktatott tojással és a többféle gombaleveseket.

Az ugyancsak finom húsleves sok zöldséggel, daragaluskával vagy finom metélttel egy-egy szombati ebéd bevezetője volt. A levesben főtt velős csontból apám tartozott kiütögetni a velőt, és kiosztani a családtagoknak. Marha-, sertés-, borjúhús és szárnyas felváltva került a család asztalára. Néha vadhúst is ehettünk, s ez külön öröm volt, már a készítését is érdeklődve figyeltem, és nagyon szerettem a vadhúshoz járó finom fűszeres mártást meg a köretként tálalt frissen kisütött krumplis pogácsát.

A húsételekhez különféle köretek tartoztak. Akkoriban sokféle főzeléket fogyasztottunk, amelyek ma már nemigen szerepelnek az étlapon. Télen anyám kiváló töltött káposztája jelentett amolyan kisebb ünnepet. Ehhez nem akárhol lehetett megvenni a nyersanyagot – csakis a Pommer néninél, akinek a vásárcsarnok külső oldalán volt egy icipici boltja, ahol kizárólag savanyú káposztát és savanyított káposztalevelet lehetett kapni.

A burgonya mindenféle formában kedves ételünk volt, ma is sokféleképpen lehet elkészíteni. De igazán jó burgonyasaláta ma már nincsen, mert nincsen kiflikrumpli. Ezt a sárgás színű, „szappanos” húsú, soha szét nem fövő, kiválóan szeletelhető, jóízű burgonyafajtát ma már nem termesztik. Az akkori burgonyasaláta tetejét madársaláta díszítette, ezt sem látni már piacainkon soha.

A hústalan napokon a leves után tészta következett, különféle metéltek, gombócok, lepények, barátfüle, császármorzsa vagy valamilyen felfújt váltakoztak az étlapon. Tavasztól őszig az idénynek megfelelő gyümölcsöt kaptunk, télen a befőttek pótolták a friss gyümölcsöt. Narancsot, banánt, kókuszdiót csak Mikuláskor meg karácsonykor kaptak akkoriban a gyerekek.

Meleg vacsora csak akkor volt, ha valami maradt az ebédről. Friss, meleg vacsora csak ünnepi alkalmakkor került az asztalra, karácsonykor, húsvétkor, születésnapokkor.

Szerettem a tavaszi vacsorákat, amelyek héjában főtt vagy sült burgonyából, hónapos retekből, újhagymából, zöldpaprikából álltak, vaj, kenyér persze mindig volt hozzá, s italnak tej vagy tea. Máskor felvágott, sonka, néha szardínia vagy savanyú hering, füstölt hal, sajt, liptói túró, lágy vagy kemény tojás, néha rántotta szerepelt az esti étlapon.

Mondanék még valamit az ünnepi ételekről. Karácsonyeste halleves, lencseleves, rántott hal, burgonyasaláta, diós és mákos kalács, azaz bejgli volt a szokásos étrend. Nagypénteken elmaradt a leves, csak majonézes töltött tojást evett a család, mint böjti ételt. Nagyszombaton este frissen főtt sonka került az asztalra tojással, kenyérrel.

És persze ünnepi alkalom volt minden születésnap, elsősorban az édesapámé. Ilyenkor mindig rántott hal volt ebédre, többféle körettel és süteményként torta. A torta minden születésnaposnak kijárt, lehetett választani, milyen torta legyen, és az étlapot is az ünnepelt állíthatta össze. Én rendszerint rántott csirkét kértem.

A feketekávé akkoriban csak kivételes alkalmakkor került az asztalra, rendesen valamilyen vendég tiszteletére. Főzése valóságos szertartás volt, porcelánszűrős edénybe került bele a darált kávé, és szép lassan töltögettük rá a forró vizet, s a kávé lassan csepegett az alsó edénybe, illata belengte az egész lakást. A gyerekek legföljebb egy kockacukrot márthattak a kávéba, egyébként nem kaptak belőle.

A nem otthon készült édességeket a karácsonyfára aggatott praliné és az úgynevezett fondant jelentette. Azonkívül szerettem a karamellt, köznyelven stollverket és mi tagadás az igazi, nyers, színezetlen darabos krumplicukrot – olcsó volt és egészséges.

A jó ízek emlékéhez hozzátartozik a szépen megterített asztal, amelyről nem hiányozhatott a kancsó friss víz és a kenyér...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?