A Nagyberegi Könyvtárban megfordulva hosszan nézegettem a polcokon látható feliratokat: Várjuk a Mikulást, Karácsony érkezése, Bibliai történetek gyerekeknek. Mellettük pedig természetesen szép sorjában könyvek, amelyek az aktuális ünnepkörhöz kötődnek. S aligha véletlen, hogy a jól fűtött teremben pöttömnyi gyerekekkel is találkoztam, akik a szép, színes könyvek iránt érdeklődtek.
Generációváltás a könyvtárban
– Sajnos, az utóbbi időben erősen csökkent a könyvállományunk, hiányzik a kellő utánpótlás – panaszolja. – Tavaly például mindössze 29 könyvet kaptunk a járási könyvtártól. Szerencsére a velünk szomszédos Nagyberegi Református Líceum sok-sok könyvvel igyekszik pótolni azt az űrt, amely jelenleg tapasztalható a könyvellátásban.
Különben a beregi könyvtár egyike a legjobbaknak járási viszonylatban. A könyvtáros gondoskodásának köszönhetően megőrződtek itt a régi kiadású szépirodalmi művek, lexikonok, szótárak, történelmi és művészettörténeti kiadványok. Összesen több mint 15 ezer könyv áll a látogatók rendelkezésére.
Egy külön részlegen – és ennek létesítése egyértelműen Gyurkó Margit érdeme – a falu múltját, népszokásait és mindenekelőtt a messze földön híres beregi szőttesek kialakulását bemutató anyagok találhatók meg. Különben ő maga is aktívan részt vett a helyi tradíciók, a betlehemes és húsvéti szokások gyűjtésében és feldolgozásában.
A könyvtáros szerint a líceum és a középiskola diákjai látogatják a legszorgalmasabban az intézményt. Ők alkotják az olvasók közel 60 százalékát, a nyugdíjasok úgy 20 százalékot tesznek ki, a többiek tanítók, mérnökök, kereskedők, vállalkozók stb. A legtöbben Jókai Mór, Móricz Zsigmond, Tamási Áron műveit, valamint a krimiket keresik.
Az első Nobel-díjas magyar író, Kertész Imre Sorstalanságának két példányát is sikerült megszerezniük. „Ezt a könyvet elsőként Sós Katalin kölcsönözte ki, aki az ungvári egyetem magyar filológiai tanszékén tanul, s nem sokkal a Nobel-díj kihirdetése után kereste fel könyvtárunkat. Mi tagadás, örömömre szolgált, hogy nyomban eleget tudtam tenni a kérésének. Azóta a könyv kézről kézre jár...” – mondja Gyurkó Margit
Ugyanakkor a könyvtár vezetője sajnálattal említi, hogy kevés a gyerekeknek és serdülőknek szóló könyv. Körülbelül 1200 ilyen példány áll rendelkezésre, márpedig ennek a mennyiségnek a duplájára lenne szükség.
Mint már szó esett róla, igen jó kapcsolatokat ápolnak a helyi líceummal, amely számos érdekes és értékes könyvet bocsátott a rendelkezésükre, zömmel vallási témájú kiadványokat, de más műveket is. A könyvtár szorosan együttműködik a Babics Zsuzsanna vezette kultúrházzal is, közösen szerveznek különböző műsoros esteket.
A könyvtár vezetője egyébként mintegy négy évtizedes munka után most letette a lantot. Jelentkezett egy lelkes és hozzáértő beregi kislány, aki átvette tőle a stafétabotot. Ez a személy pedig történetesen nem más, mint az unokája, Kovács Viktória, az Ungvári Közművelődési Szakközépiskola könyvtárosi szakának tanulója. Piciny gyermekkora óta él a könyvek vonzásában, bejárt a nagymamájához nap mint nap a könyvtárba. Jelenleg úgy két hónapja már ő vezeti a könyvtárat. Nagymamája viszont még féltő gonddal kíséri lépteit ezen a pályán, s ha csak teheti, ott van mellette, tanácsokkal segíti a munkáját.
Egy kevésbé látványos, anyagilag igencsak szerényen honorált, de annál fontosabb szakma a könyvtárosé. Nem tolonganak a jelentkezők ezen a pályán. Még ritkábban fordul elő, hogy a szakma szeretete átadódik a családon belül. Márpedig Nagyberegen ez történt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.