Néhány felsőoktatási intézménybe már pár héten belül postázni kell a jelentkezési lapokat, úgyhogy gyorsan közeledik a határidő, ameddig a fiataloknak el kell dönteniük, érettségi után tovább akarnak-e tanulni, s ha igen, akkor megfelelő iskolát, kart, szakot kell választani. A mellékelt táblázat tartalmazza a jelentkezési határidőket és a felvételi illetékek összegét. Az alábbiakban pedig összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Fontos tudnivalók a felsőoktatási jelentkezésről
Érdekes
- A jelentkezési lapot a megszabott határidőig kell eljuttatni a kiválasztott iskolába. A dátumok intézményenként, szakonként változhatnak. Általában a postai bélyegzőn szereplő dátum a mérvadó, de a félreértések és a fölösleges bonyodalmak elkerülése végett a jelentkezési lapot érdemesebb a meghirdetett dátum előtt néhány nappal postázni.
- Ahol tehetségvizsga is van, oda sok esetben már novemberben kellett jelentkezni.
- A legtöbb főiskolára február–május között kell jelentkezni. Néhány kar ezt még utólag – júniusban vagy akár szeptemberben – is lehetővé teszi, ezért érdemes érdeklődni, a kiválasztott iskola tart-e pótfelvételit vagy második fordulót.
- Főiskolára azok jelentkezhetnek, akik teljes középfokú végzettséget szereztek. Ezt a feltételt az érettségivel végződő középiskolák végzősei teljesítik, miután leérettségiznek.
- Aki külföldön járt középiskolába, ugyancsak igazolnia kell a megfelelő szakvizsga elvégzését, és el kell ismertetnie az érettségijét abban az országban, ahol főiskolára jelentkezik.
- A főiskolák, illetve az egyes karok a felvett diákoktól előre megkérdezhetik, hogy szándékukban áll-e beiratkozni. A jelentkező ezt az információt nem tagadhatja meg, az akadémiai év kezdetéig közölnie kell. Ha a jelentkező nem mutat érdeklődést a tanulmányok iránt, vagy időben nem adja meg a kért információt, megszűnik a beiratkozáshoz való joga, és helyette a felvételi vizsga eredménye alapján soron lévő jelentkezőt vehetik fel.
- Jelentkezni lehet hagyományos és elektronikus módon. Az utóbbi esetben a jelentkezési lapot a kiválasztott kar weboldalán keresztül kell kitölteni és elküldeni. Az e-űrlap egyenértékű a papírnyomtatvánnyal, utólag azonban a papírűrlapot is kérhetik a szükséges mellékletekkel. Az elektronikus jelentkezés olcsóbb, a konkrét összeg iskolánként változik. A hagyományos papírnyomtatványt az irodai cikkeket árusító boltokban lehet beszerezni. A kitöltött űrlapot az iskola által megkövetelt mellékletekkel személyesen vagy postai úton kell eljuttatni az iskolába. Érdemes ajánlott küldeményként postázni. (A leggyakoribb melléklet az önéletrajz és a felvételi illeték befizetéséről szóló igazolás.)
- Ha az iskola elfogadja a jelentkezési lapot, meghívót küldenek a felvételi vizsgára, amely általában nem sokkal az érettségi után zajlik. A felvételi vizsga lehet írásbeli vagy szóbeli, esetleg mindkettő.
- Az iskolának a felvételi vizsga után 30 napon belül kell tájékoztatnia az eredményről. Levélben közlik, ugyanakkor nyilvános, jól látható helyen is ki kell függeszteni. A jelentkezőket az eredmény szerint sorrendbe állítják. Aki csak néhány hellyel maradt le a felvételt nyertek csoportjától, annak érdemes megfellebbeznie az elutasító határozatot. Sokan ugyanis több helyre is jelentkeznek, de nem iratkoznak be mindenhova, és a megüresedett helyre felvehetik a soron következő jelentkezőt. Az iskola erről írásban tájékoztat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.