Főhercegi látogatás Amerikában

A közelmúltban igen fontos esemény tartotta lázban az amerikai magyarságot. Dr. Habsburg Ottó főherceg, a nemrégiben boldoggá avatott IV. Károly királyunk legidősebb fia és egyben örököse látogatta meg az Újvilágot.

Célja az volt, hogy jeles amerikai tudományos központokban előadásokat tartson, ugyanakkor találkozzék az amerikai magyarság vezetőivel is – Washingtonban, Clevelandben és New Yorkban. Dr. Habsburg Ottó, a Páneurópai Unió elnöke nem egyedül jött: társaságában volt felesége, Regina főhercegnő, ifjabbik fia, Habsburg György, aki jelenleg Magyarország utazó nagykövete, középső leánya, Gabriella, aki Christian Meister bajor ügyvéd felesége és az út első részén az utóbbinak 24 éves fia is, aki a bolzanói és a müncheni egyetemek hallgatója.

A Habsburg-család útját két jeles amerikai magyar szervezet szponzorálta és finanszírozta: a Hungarian American Coalition (Magyar Amerikai Koalíció) és a Hungarian Human Rights Foundation (Magyar Emberi Jogok Alapítványa). Céljuk az volt, hogy a jelentős államférfinak számító és igen nagy népszerűségnek örvendő, volt osztrák-magyar trónörökös jelenlétével hívja fel a figyelmet a magyarságra és Magyarországra. Habsburg Ottó főherceg amerikai útja igen sok programot sűrített magába, ezek közül a washingtoni és clevelandi eseményekről számolunk be részletesen.

Az amerikai fővárosban dr. Habsburg Ottó találkozott a Washington Times szerkesztőségével, előadásokat tartott a Johns Hopkins University Nemzetközi Tudományok Intézetében, a Heritage Alapítvány székházában, valamint a washingtoni Kossuth Házban. Ugyanakkor megbeszéléseket folytatott Colin Powell volt amerikai külügyminiszterrel, az amerikai Kongresszus egyes vezetőivel, valamint az amerikai magyarság és a közép-európai nemzetek képviselőivel. Washingtonban megkoszorúzta a Capitoliumban található Kossuth- és Wallenberg-szobrot, s részt vett az előkelő Cosmos Clubban tiszteletére rendezett díszvacsorán, ahol szintén előadást tartott. Washingtonban több rendezvényen szerepelt együtt Lantos Tamás magyar kongresszusi képviselővel, valamint Simonyi András nagykövettel. Az utóbbi egy követségi vacsorával is megtisztelte a Habsburg-családot.

„A történelmünk közös, a miénk, hozzátartozik mind Ferenc József, mind Kosssuth Lajos. Nem sokan tudják, hogy Kossuth fia Ferenc József hűséges minisztere volt a magyar kormányban” – válaszolta Habsburg Ottó arra a kérdésre, hogyan látja az 1848-49-es szabadságharc vezetőjét, Kossuth Lajost, akinek a mellszobrát megkoszorúzta, és akinek a képe alatt beszélt a washingtoni Kossuth-házban.

A magyarság sikere érdekében a főherceg kiemelte a nemzeti egység és szolidaritás szükségességét a legfontosabb kérdésekben. Méltatta a magyar nyelv és a kultúra megtartó és egyesítő, a nemzetet a megrázkódtatásokon átsegítő erejét. Úgy vélte, nagyon ígéretes Magyarország jövője az Európai Unióban, már csak a kontinensen és a Kárpát-medencében elfoglalt központi földrajzi fekvésénél fogva is. Willy Brandt német szociáldemokrata politikus szavait az integrációra vonatkoztatva hangsúlyozta, hogy összenő, ami összetartozik.

Dr. Habsburg Ottó clevelandi szereplése is hasonló jellegű volt. Előadást tartott a World Affairs Council által szponzorált díszvacsorán, megkoszorúzta a helyi Kossuth- és Mindszenty-szobrokat, találkozott a clevelandi magyar vezetőkkel, részt vett a Lauer család által adott díszebéden, valamint a Szent Imre-templomban a vasárnapi magyar misén. Különösen szép volt a clevelandi Hungarian Heritage Society (Magyar Hagyomány Társaság) és a Magyar Múzeum által rendezett délutáni program, ahol a főherceget és családját a társaság elnöke, Friedrich Mária fogadta, és Lauer Edith, az Magyar Amerikai Koalíció tiszteletbeli elnöke mutatta be. Óriási sikerű angol és magyar nyelvű beszédét követően az az idős hölgy adta át Ottó főhercegnek a virágcsokrot, aki az 1940-es látogatása alkalmával kislányként tette ugyanezt. Dr. Habsburg Ottó és családja ezután New Yorkba utazott, ahol további öt napot töltött. A főherceg amerikai jelenléte és beszédeiben állandóan megvallott magyar öntudata nagy hatással volt az amerikai magyarságra. (V. B.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?