Közeleg az egyetemi jelentkezések határideje. A legtöbb felsőoktatási intézményhez február, illetve március végéig lehet benyújtani a felvételi kérelmet, a leendő hallgatóknak így tehát még legkevesebb egy hónapnyi gondolkodási idejük maradt, hogy eldöntsék, hol és milyen szakon kívánnak továbbtanulni.
Felvételi – közeleg a határidő!
Háromféle jelentkezési lap
Az új évtől már háromféle felsőoktatási jelentkezési lap közül kell választaniuk az egyetemre készülőknek, mégpedig attól függően, hogy felsőfokú alapképzésre, mesterképzésre vagy doktori képzésre jelentkeznek-e. Magyarán: alapfokozatot (baccalaureus, bachelor, Bc) adó, általában hároméves, esetleg mesterfokozat (Mgr) vagy mérnöki cím (Ing) megszerzését biztosító, általában kétéves, illetve doktori, többnyire hároméves képzésre kérik-e felvételüket. A három szakasznak megfelelően tehát háromféle felsőoktatási jelentkezési lap szolgál a szükséges adatok feltüntetésére. Fontos, hogy az alapképzésre szóló jelentkezési lappal az osztatlan képzésként megszervezett alap- és mesterképzésre is lehet majd jelentkezni.
Az új formanyomtatványok és a hozzájuk kapcsolódó kitöltési útmutatók egyaránt elérhetők az oktatási minisztérium honlapján (www.minedu.sk), illetve a www.modernaskola.sk internetes oldalon. A felvétel kérelmezéséhez szükséges jelentkezési lapok természetesen személyesen is beszerezhetők a középiskolákban vagy az egyetemeken. Letölthetők ugyanakkor a felsőoktatási intézmények honlapjáról is. A jelentkezési laphoz csatolni kell az érettségi bizonyítvány hitelesített másolatát, életrajzot, igazolást a felvételi illeték befizetéséről, illetve szükség esetén egészségi alkalmasságról szóló orvosi igazolást. Bizonyos felsőoktatási intézmények motivációs levél csatolását is kérik. A szükséges mellékletekről ajánlott előre érdeklődni vagy az egyetem tanulmányi osztályán, vagy az intézmény internetes oldalán.
A felvételi illeték
A felvételi eljárás díja egyetemenként változó, átlagban 500-1500 korona közötti összeget tesz ki. A felsőoktatási intézmények többsége már közzétette a felvételi kritériumrendszert, így az esetleges vizsgamentesség követelményeit, a felvehető létszámot és a vizsgáztatás egyéb feltételeit. A felvétel elsődleges feltétele egyébként a sikeres érettségi vizsga. Ha felvételi vizsgát nem is kell tenni bizonyos egyetemeken, az érettségi bizonyítványt mindenütt be kell mutatni. A felvételik alkalmával általában írásban kérik számon a jelentkezők felkészültségét. A felvételi időpontját hagyományosan júniusra írják ki. Az egyetemek a felvételi vizsga eredményeiről általában még aznap tájékoztatják a jelentkezőket. A felvételről vagy az elutasításról szóló hivatalos értesítőt a felsőoktatási intézményeknek a vizsga napjától számított harminc napon belül kell postázniuk. Az egyetem határozata ellen az elutasított jelentkezők nyolc napon belül fellebbezhetnek. A fellebbezésre az intézménynek harminc napon belül választ kell adnia. Azok a jelentkezők, akik előzőleg írásban jelzik, hogy nem tudnak részt venni a felvételi vizsgán, visszakaphatják a felvételi illeték egy részét. Mivel párhuzamosan több egyetemre is lehet jelentkezni, a felsőoktatási intézmények általában igazolást kérnek a sikeres felvételizőktől, hogy a megadott időpontban valóban beiratkoznak. (-cz-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.