Embriók klónozása

A dél-koreaiak előtt is már klónoztak a világon emberi embriókat. Eddig kínai, dél-koreai és amerikai tudósok számoltak be hasonló eredményekről, nincs viszont továbbra sem bizonyíték arra az állításra, amely szerint már született volna klónozott csecsemő.

A dél-koreaiak előtt is már klónoztak a világon emberi embriókat. Eddig kínai, dél-koreai és amerikai tudósok számoltak be hasonló eredményekről, nincs viszont továbbra sem bizonyíték arra az állításra, amely szerint már született volna klónozott csecsemő. Összeállítás az emberiembrió-klónozás eseményeiről:

1998 ősz – Amerikai tudósoknak sikerült klónozással előállítani az első emberi embriót, amelyet 12 napos korában megsemmisítettek. Egy anyatehén magjától megfosztott petesejtjébe ültették be egy férfi bőrsejtjének sejtmagját.

2000 – Egy kínai kutatónő saját közlése szerint ember orvosi célú klónozásába kezdett, majd később azt állította, hogy a klónokból nyert is őssejteket.

2001. július 12. – Amerikai tudósok először ismerték el a nyilvánosság előtt, hogy klónozás útján emberi embriókat hoznak létre gyógyászati és kutatási célból.

2001. november 25. – Az amerikai Advanced Cell Technology (ACT) nevű worcesteri (Massachusetts állam) biotechnológiai vállalat bejelentette, hogy emberi embrió klónozását hajtotta végre, de nem azzal a céllal, hogy emberi lény „másolatát” állítsák elő, hanem hogy az embrióból őssejtet nyerjenek ki.

2002. november 26. – Severino Antinori, a viták kereszttüzében álló olasz nőgyógyász, aki emberi embrió klónozásával foglalkozik, Rómában bejelentette, 2003 januárjában nemzetközi vizeken megszületik a világ első klónozott babája, majd néhány héttel később további két klónbaba fog születni. Az Antinori-féle klónozott emberi egyedek világrajöveteléről nincs további információ.

2002. december 27. – Az emberi nem keletkezését a földön kívüli civilizáció közreműködésének tulajdonító raeliánus szekta által létrehozott Clonaid cég vezetője, Brigitte Boisselier Miamiban bejelentette, december 26-án amerikai anyától klónozott kislány jött a világra. Konkrét bizonyítékokkal nem szolgált.

2002 – Dél-koreai tudósok saját közlésük szerint emberi génállományt ültettek tehenek sejtjeibe, ugyancsak azzal a céllal, hogy orvosi célokra őssejteket nyerjenek. A New Scientist című tudományos folyóirat szerint három-négy kínai kutató csoportnak is sikerült a klónozás, részben házinyulak sejtjeivel.

2003. január 4. – A raeliánus szekta hollandiai részlegének elnöke, Bart Overvliet bejelentette, hogy január 3-án megszületett a második klónozott csecsemő. A holland raeliánus vezető csak annyit közölt, hogy a gyermek természetes úton jött a világra és a szülők amerikaiak.

2003. január 24. – Torontóban a Clonaid cég elnöke, Brigitte Boisselier francia biokémikusnő bejelentette, január 23-án Japánban egy klónozott kisfiú született, akit kétévesen elhalt fivérének befagyasztott sejtjéből klónoztak. A cég ez alkalommal sem szolgált konkrét bizonyítékokkal állítása alátámasztására.

2003. január 27. – A Clonaid internetes honlapja szerint megszületett a negyedik klónbébi egy szaúd-arábiai család gyermekeként.

2003. február 4. – Megszületett az ötödik Clonaid-bébi a cég honlapja szerint, de a klónozott gyerekek világra jöttéről továbbra sincs bizonyíték.

2003. december 16. – Az Advanced Cell Technology (ACT) tudósai bejelentették, újra emberi embriót klónoztak 16 sejtes fejlettségig őssejtek termelése céljából. A társaság kiemelte, hogy az újabb klónozási kísérlet nem áttörést jelent, hanem csupán az emberi embriósejtek gyógyítási célokra való felhasználása érdekében tett erőfeszítések folytatását.

2004. január 17. – A világ első, anyaméhbe beültetett klónozott emberi embriójáról tett bejelentést Londonban Panos Zavos ciprusi születésű amerikai orvos. A 4 sejtes állapotban beültetett embrió örökítőanyagát egy férfi bőrsejtjeiből nyerték, a kihordásra egy 35 éves nő vállalkozott, akinek az állampolgárságát az orvos nem közölte.

Ezt követte a Science című tudományos folyóiratban a dél-koreai tudósok első tudományos közlése arról, hogy őssejteket nyertek ki egy klónozott emberi embrióból. (P-a)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?