Elsős lett a gyermekünk

Az iskolába való felkészítés időszakában a szülő első s meghatározó feladata a lelki ráhangolás és az önállóság kialakítása, vagyis a gyermek hozzászoktatása a reá váró, hamarosan bekövetkező szokatlan, de semmiképpen sem elriasztó körülményekhez.

Nagyon fontos az első szülői értekezlet, amelyet ajánlatos mindjárt a tanévkezdés napján vagy az első tanítási héten megtartani. A hivatásának élő pedagógus mindjárt ezen az összejövetelen közli a szülőkkel elvárásait, felkészíti őket a várható nehézségekre, de mindenekelőtt közös, összehangolt munkát kér tőlük. Akad oly elsős kolléga, aki azt a megoldást tartja járható útnak, ha a gyermekek nem hordják haza a taneszközöket (mindenekelőtt a képzőművészeti és a környezeti nevelés segédeszközeit, tehát a különböző színű és méretű rajzlapokat, a színesceruza-készletet, az ollót, a vízfestéket, a tálat, az ecsetet, az ecsettörlő rongyot...), ezáltal nem fordulhat elő, hogy a szükséges kellék otthon marad. Ugyanis rendkívül kellemetlen, ha a gyermek folyton a társától kéregeti a szükséges eszközöket: megalázó a kölcsönkérő számára, és zavaró annak a gyermeknek is, akitől kérnek. Előfordul, hogy a padszomszéd megdurcálja magát, s nem kölcsönöz. Igaz, hogy az előrelátó, kellő tapasztalattal rendelkező pedagógus felkészül az ilyen eshetőségre, mindig visz be magával tartalék eszközöket az órára, ezáltal a kellemetlenség éle tompul. Ha az ilyen jellegű feledékenység rendszeressé válik, az a szülőre nézve is (vagy elsősorban az ő számára) kellemetlen... Vagyis a gyermek – a szülő felügyelete mellett – még az előző este pakoljon be

táskájába! Kétségtelen, könynyebb megoldás, ha a taneszközöket az iskolában tárolják, viszont ez nemigen segíti elő a gyermeknél a következetesség kialakulását, a másnapi órarend szerinti felkészülést. Bármelyik megoldás mellett dönt a szülői kollektíva, gyakorlás végett otthon is illő minden eszközből tárolni néhányat...

Az iskolába lépés a gyermek életében komoly változást jelent: eddigi napirendje gyökeresen megváltozik. Mert ha az óvodában nyolc után jelenünk meg vele, az ugyan kellemetlen, de megbocsátható, míg az ilyen késések az iskolában az óra menetének, a rendnek és a fegyelemnek a megbontását vonják maguk után. Tudniillik az elsősnek már húsz-harminc perccel a tanítás megkezdése előtt illő átlépnie az iskola bejárati küszöbét. (Az iskolai rendszabály ugyan azt írja elő, hogy a diáknak negyed órával a tanítás megkezdése előtt kell az iskola épületében tartózkodnia, az elsős viszont a kezdeti időszakban több időt igényel az egyes műveletek elvégzésére, az ő mozdulatai öltözködéskor, lábbelicserekor még lassúbbak, mint idősebb társaié.) A kezdeti időszakban ugyan ott van s felügyel az öltözőben az elsős tanító néni, anyukák, apukák is elkísérik csemetéjüket, még segítenek is neki, de a második hetet követően már nem ajánlott az ilyen jellegű bábáskodás a gyermek felett.

Következetes napirend

Ahhoz, hogy mindez zökkenőmentesen történjék, szükséges a napirend következetes betartása: a gyermek mindig ugyanabban az időben és frissen keljen fel, legyen ideje reggel a szükséges teendők elvégzésére. Felkelés után menjen vécére. Nem árt, ha néhány tornagyakorlatot is végeztetünk vele (ez serkentőleg hat kedélyállapotára), majd következhet a mosakodás. Használja saját fogkeféjét, fésűjét, törülközőjét! Ellenőrizzük őt, nem végzett-e felületes tisztálkodást, helyére tette-e a tisztálkodási eszközöket. Jusson kellő idő a nyugodt öltözködésre, a cipő gondos felhúzására. Ha gyámoltalanul, nehézkesen történik az öltözködés, akkor is hagyjunk időt neki a „cselekedet” elvégzésére, mutassuk meg neki, hogyan sajátíthatja el a „cipőbe bújást” és a csatkötést a legcélravezetőbb mozdulatokkal – de ne mi végezzük el helyette, hiszen az első osztályos gyermeknek már önállóan kell öltözködnie.

Jusson ideje az ágyazásra, legalábbis a paplan, a takaró megigazítására, és a reggelizésre. Reggeli nélkül ne engedjük őt iskolába! Legalább egy pohár tejet, kakaót igyon, egy karaj kenyeret, kiflit vagy vajas zsemlét fogyasszon el! Csak az a gyermek tud ugyanis megfelelő módon koncentrálni, akinek nincs éhségérzete.

A szülő ne feledkezzék meg

a tízórai elkészítéséről sem! Jó, ha gyermekünk folyadékot és szilárd ételt egyaránt fogyaszt. Italként a boltokban kapható ízesített üdítők helyett inkább a teák különböző fajtái közül bármelyikből készítsünk néhány decit, s a műanyag flakont gondosan bezárva helyezzük a táskájába. Próbáljuk a tízórait változatossá tenni, néha egy-egy szelet nápolyit, túrókrémet is csempészhetünk a tízórais zacskójába.

Nincs annál kellemetlenebb, mint mikor a gyermek üres, korgó gyomorral üli végig a délelőttöt, esetleg osztálytársaitól kénytelen kéregetni...

S mindezen feltételek bebiztosításához, megteremtéséhez sok-sok türelem, megértés szükséges. A sürgetés, az indulatos megjegyzések nem vezetnek eredményre. Ha lassúbbak gyermekünk mozdulatai, akkor is türelemmel, jó szóval oktassuk őt! Az ideges, izgága, gyermeküket minduntalan elmarasztaló szülők figyelmébe ajánlom Gárdonyi Géza szállóigévé vált mondását: „Lássam, hogyan bánsz a kisemberrel, s megmondom, hogy nagy ember vagy-e.”

(Pénzesné B. Ilona jegyzeteinek felhasználásával)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?