<p>Ferenc pápa vasárnap délután ellátogatott a római Mindenszentek templomába, ez volt az anglikán templomban tett első pápai látogatás. A katolikus egyházfő egyszersmind elismerte, hogy a közeledéshez vezető út néha "lassú és bizonytalan".</p>
Első ízben látogatott pápa a római anglikán templomba
"Ezelőtt több mint 200 évvel tartották meg az első anglikán szertartást Rómában angol lakosok számára" - emlékeztetett beszédében az egyházfő.
"Az elmúlt két évszázadban számos dolog megváltozott a múltban egymásra bizalmatlanul és ellenségesen egymásra tekintő katolikusok és anglikánok között: Istennek hála, annak látjuk egymást, akik valójában vagyunk: testvérek Krisztusban" - mondta a pápa.
A szertartáson Ferenc pápával együtt imádkozott Robert Innes, az anglikán egyház püspöke is, aki magasztalta a pápát a menekültekkel és bevándorlókkal való szolidaritásáért.
A pápa ugyanakkor elismerte, hogy vannak nehézségek a két keresztény egyház közeledésének útján.
Tavaly októberben a katolikus egyházfő és Justin Welby canterburyi érsek közös istentiszteletet mutatott be a római Caelius-dombon lévő Szent templomban a két egyház közeledésének jeleként. Ugyanakkor közös közleményben húzták alá, hogy újabb nézetkülönbségek jelentkeztek, "mindenekelőtt a nők pappá szentelését és a szexualitás kérdéseit illetően".
Az anglikán egyházban 1992 óta lehetséges nők pappá szentelése, jelenleg ők teszik ki a papság egyharmadát.
Az anglikánok 1534-ben váltak ki a katolikus egyházból, amikor a pápa nem engedélyezte VIII. Henrik angol király házasságának semmissé nyilvánítását. Az anglikán egyház azóta nem ismeri el a pápa fennhatóságát. Ferenc pápa bejelentette, hogy Justin Welbyvel közösen látogatást tenne Dél-Szudánban, hogy felhívja a figyelmet a polgárháború dúlta és éhínség sújtotta ország lakóira. "Tanácsadóim és én vizsgáljuk a lehetőségét egy dél-szudáni útnak" - mondta a katolikus egyházfő. Emlékeztetett arra, hogy tavaly októberben Rómába látogató dél-szudáni katolikus, episzkopális és presbiteriánus püspökök meghívták őt és Welbyt hazájukba.
Vatikáni források szerint a biztonsági megfontolásokból csak egynapos látogatásra még az idén sor kerülhet.
Dél-Szudán több térségében is éhínség tört ki. Az élelmiszerhiány okát szakértők az időjárási viszontagságok mellett az elhúzódó polgárháborúban, illetve az ennek következtében kialakult gazdasági válságban látják. A kelet-afrikai országban három éve szinte mindennaposak az összecsapások az eltérő etnikai csoporthoz tartozó Salva Kiir elnök és Riek Machar volt alelnök, későbbi lázadóvezér hívei között. A 2011 óta független Dél-Szudánban - a hírügynökségi jelentésekben idézett becslések szerint - tízezrek veszítették életüket a mészárlás és az éhínség miatt, illetve 3,4 millióan váltak földönfutóvá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.