Egyre fokozódik a kullancsveszély

<p>A viszonylag meleg tavasz és a talaj menti fagyok elmaradása miatt idén nem ritkult meg a kullancspopuláció, így az élősködők általi veszély nemcsak kirándulások alkalmával, hanem városi környezetben is fenyegeti az embereket.</p>

A kullancsszezon ezekben a hetekben, az úgynevezett első rajzás idején tetőzik.

A kullancscsípések kockázata a tavaszi és nyári szezonban a legnagyobb, hiszen a kullancsok számára a 20 fok körüli hőmérséklet a legideálisabb. Leginkább a talaj közelében élnek, a kifejlett példányok maximum 100 centiméter magasságig másznak fel, vagyis tévhit, hogy a fákról potyognak az emberekre. A kullancsok leginkább erdős területeken élnek, az elmúlt években azonban már sok városi füves területen vagy a házak kertjeiben is gyakran előfordulnak. Mivel tűlevelű erdőkben szinte alig élnek kullancsok, Szlovákiában az északi régiókban kicsi, a nyugati és a délnyugati járásokban kifejezetten nagy a fertőzésveszély.

A kullancsok által terjesztett két legveszélyesebb betegség a kullancsencephalitis, valamint a Lyme-kór. Előbbit védőoltással lehet megelőzni, utóbbit antibiotikumos kezeléssel lehet gyógyítani. Encephalytisszel tavaly Szlovákiában 108 ember fertőződött meg. A Lyme-kór sokkal gyakoribb: tavaly 852 ilyen esetet találtak. A veszélyesebb a vírusos agyvelőgyulladás, az encephalitis. Ez általában influenzaszerű tünetekkel kezdődik, majd kialakulhat agyhártya-, agyvelő- vagy gerincvelő-gyulladás, amely eszméletvesztéssel, légzészavarral, gyakran bénulással jelentkezik. Ez a betegség nem gyógyítható, azonban védőoltással megelőzhető. A Lyme-kór ezzel szemben bakteriális fertőzés, így antibiotikumos kezeléssel gyógyítható.

Amennyiben a kullancscsípés helyén az eltávolítás utáni 10-12 nappal kokárdaszerű, középen elfehéredő folt jelenik meg, Lyme-kórra lehet gyanakodni. Ebben az esetben a gyógyszeres kezelés megkezdésével a betegség jól gyógyítható. A legtöbb orvos a megelőzés fontosságát hangsúlyozza: minden szabadban töltött alkalom után át kell nézni a testhajlatokat, valamint javallott a kullancsriasztó spray-k használata. Hatásos lehet a megelőző oltás is, ez viszont az őszi–téli időszakban ajánlott, mert a vírusfertőzés elleni védettség az alapoltások beadása utáni 4–6 hétben alakul csak ki. Az említett fertőzéseket elkaphatjuk úgy is, ha kullancs által megcsípett kecske vagy tehén forralatlan tejét isszuk. (MTI, vps)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?