Pasadena. Sikeresen Mars körüli pályára állt a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) űrszonda – közölte az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA irányító központja.
Egyméteres alakzat is kimutatható
A MRO a Mars mögé jutva 30 percre elveszítette a rádióösszeköttetést a földi irányító központtal, majd újból sugárzott rádiójeleket a Földre, amelyből következtetni lehetett, hogy azon a helyen van, ahol lennie kell, és megtörtént a pályára állás. Az adatok ellenőrzése után ezt az irányító központ meg is erősítette.
A tavaly augusztus 12-én útnak indított szondától azt várják, hogy hat műszerével a felszín alatti rétegektől a légkör felső részéig sok mindent kimutat majd. A Mars körül keringő szondák közül az MRO készíti majd a legnagyobb felbontású fényképeket, amelyeken akár egyméteres alakzatok is kimutathatóak lesznek. Adatátviteli képessége is jóval gyorsabb lesz társaiénál, több tudományosan értékelhető anyagot küld majd a Földre, mint a többi Mars-kutató szonda együttvéve. A négyévesre tervezett kutatás összköltsége 720 millió dollár. A szonda tudományos berendezései alkalmasak arra, hogy mérjék a Mars légkörének páratartalmát, hőmérsékletét és a por eloszlását a marsi levegőben, kimutassák azokat az ásványi anyagokat, amelyek előfordulásához szükséges a víz is. A szondát ellátták egy olyan olasz gyártmányú radarral, amelynek segítségével a kutatók be tudnak pillantani a talaj alatt meghúzódó rétegekbe, és így feltérképezhetik az ottani jég- és vízkészleteket.
Az MRO megérkezésével a vörös bolygó körül négy szonda, vagyis ember készítette műhold kering. A másik három az amerikai Mars Global Surveyor és a Mars Odyssey, illetve az európai fejlesztésű Mars Express, míg a bolygó felszínén immár több mint két éve folytatja barangolását az amerikai Spirit és Opportunity önjáró laboratórium.
A NASA egyébként az évtized végéig még két robotot tervez eljuttatni a Marsra, a Phoenix és a Mars Science Laboratory nevű szerkezeteket. (mti)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.