Katolikus Egyetem, Rózsahegy
Ebben az évben két ötödéves hallgatót kaptak plagizáláson, igaz, a két végzős diák nem szakdolgozatot hamisított, hanem csupán egy év végi szemináriumi dolgozatban használtak fel jelöletlenül idegen tartalmakat, vagyis másvalaki szellemi termékét sajátjukként tüntették fel.
EGYETEMI TOLVAJKÖRKÉP
Ebben az évben két ötödéves hallgatót kaptak plagizáláson, igaz, a két végzős diák nem szakdolgozatot hamisított, hanem csupán egy év végi szemináriumi dolgozatban használtak fel jelöletlenül idegen tartalmakat, vagyis másvalaki szellemi termékét sajátjukként tüntették fel. A belső ellenőrző rendszer azonban lebuktatta őket, az ügyben felállított fegyelmi bizottság pedig eltanácsolta az egyetemről a két diákot. Miután fellebbeztek az ítélet ellen, végül csupán feltételes kizárásuk mellett döntöttek. Büntetlenül mégsem úszták meg, mivel ezzel párhuzamosan megvonták tőlük a plagizált szemináriumi dolgozattal megszerzett kreditpontjaikat. A két diáknak így évet kell majd ismételnie, ráadásul az új szabályozás értelmében ezt már csak tandíj fejében tehetik meg.
Egy másik alkalommal egy teológushallgatót értek csaláson, kiderült, a végzős egyetemista szakdolgozatának bizonyos elemeit úgy ollózta össze. Az opponense még időben felfigyelt a próbálkozásra, így a tetten ért hallgató már meg sem védhette munkáját. A vele szemben alkalmazott retorzió mindössze abból állt, hogy egy újabb szakdolgozatot kellett készítenie, persze a korábbitól eltérő témában. Az etikai szabályzat egyébként karonként változó.
Konstantin Egyetem, Nyitra
Libor Vozár rektor szerint a felsőoktatási intézmény nem rendelkezik belső ellenőrző rendszerrel, mely kiszűrhetné az összeollózásokat. A szakdolgozatokat nem digitalizálják. A régebbi munkákhoz a hallgatók ugyan hozzáférnek az egyetem könyvtárában, azonban csak helyben olvashatják azokat.
Zsolnai Egyetem
Eddig csupán egyetlen esetben derült fény plagizálásra. Az érintett hallgatónak újabb szakdolgozatot kellett készítenie egy megadott témára. A plágiumra annak ellenére derült fény, hogy az egyetem nem alkalmaz semmiféle digitális rendszert a diákok beadott dolgozatainak tartalmi szűrésére. A plágium kiszűrésére jelenleg egyedül az érvényes rektori intelmek jelentnek valamiféle garanciát. A felsőoktatási intézmény vezetése szerint a következetes szűrés korántsem lenne egyszerű, éppen a dolgozatok nagy száma miatt.
Bél Mátyás Tudományegyetem, Besztercebánya
Beata Kosová rektor szerint mind gyakrabban fordul elő, hogy a hallgatók jelöletlenül összeollózott szakdolgozatokat vagy szemináriumi dolgozatokat adnak be. Már olyan eset is előfordult, hogy a dolgozat teljes terjedelmében lopott volt. Általában a témavezető tanár „buktatja le” a diákot, az ügy pedig azzal végződik, hogy a korábbit érvénytelennek minősítve egy újabb munkát kell leadni. Plágiumkereső szoftver nem áll az egyetem rendelkezésére, a rektor szerint a szükséges technológiát az oktatási minisztériumnak kellene biztosítania.
Állatorvosi Egyetem, Kassa
Ez a felsőoktatási intézmény egyelőre nem regisztrált plagizátori próbálkozást. Eddig egyetlen olyan eset sem fordult elő, melyben a fegyelmi bizottság állásfoglalására lett volna szükség.
Szlovák Mezőgazdasági Egyetem, Nyitra
Az agráregyetemen eddig még szintén nem találkoztak a jelenséggel, állítja a rektor, Mikuláš Látečka.
Gazdasági Magánfőiskola, Trencsén
Ha a hallgató harmadszor is megsérti az egyetem belső etikai kódexét, kizárással sújtható. Fellebbezés esetén a végső szót a rektor mondja ki. A plagizálást részletesen taglalja a szabályzat. Eddig két esetben volt szükség hallgató eltanácsolására. Az egyetem egy amerikai plágiumszűrő szoftvert alkalmaz. A programhoz eddig mintegy kilencven ország középiskolája és egyeteme csatlakozott. (-cz-e, sme)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.