Nemrég még tiport önérzetű napszámosok jelentek meg reggelente a kisváros központi terén. Alkalmi munkaadóra várva a Szent Anna-templom lépcsőire kuporodtak. Elesett, létük hitelétől megvált férfiak. Ernyei Illés fuvaros – emberi fedezetét felélve – rég nem közösködött velük.
Egy ember, akin nem volt mit megérteni
Aztán néhány röpke év alatt minden megváltozott. A templom előtti téren már nem időztek munkára váró férfiak. Kik nemrég még kaszát s kapát fogtak, most angyalbőrbe bújt idegenekké váltak. Az ötvenen csak-csak túljutó Ernyei jelentéktelen munkákat vállalt. Nem volt még idős ember, mégis jobbnak látta, ha idősebbnek és tehetetlenebbnek mutatja magát. Magányos csatangolóként napi igénye volt a megszánásra.
Valahány alkalommal, ha a nagyvárosból hazalátogattam, e hitehagyott lélekkel találkoztam. Egy emberrel, akin nem volt mit megérteni. S aki önnön árnyaitól sosem tudott megszabadulni. Most pedig mintha elkészült volna önnön semmiségeivel, csak várt, várakozott.
Egyszer aztán fellelkesülten találtam őt.
– Nagy idők, istenem, nagyon nagy idők! – mondta. – Már napok óta a kitelepítendő zsidókat fuvarozom... A pályaudvarra visszük őket. Kétszer-háromszor annyit keresek, mint rég. És amerre az ember ellát, hátrahagyott javak... Házak, lakások, szebbnél szebb lakberendezések! Nagy idők, fiam! Szűk hely az emberé és a nemzeté, és mindenütt élősdiek... De most... Most meg az új idők, új változások...
Apám. Akihez elszakíthatatlan szálakkal kötődöm a végtelen idők mezején. És még akkor is ez a kötődés, ha különböző falak választanak el. Falak. És most létállapoti adalékként a váratlanul megváltozott tekintet, mely szinte még inkább hangsúlyozta a tudati meggyőződéseket.
Még hajnalban elhagytam a házat. A nagyvárosba kerekeztem. Ahol nemrég még kedvező fényben ápolgatott álmaim voltak. Ebben a városban nőttem fel. És ebben a városban értékesítettem képességemet a mestervizsgán. S ahol boldog lehettem volna, önfeledten egyszerű és boldog ember. E városban találkozgattam azzal a lánnyal és a nevelőnőjével a céhklubban. Az a lány a néhai közelségével egész életemre ható, kimondatlan üzenetté lett.
Fénylő csizmák. Vezényszavak. Zűrzavar. És szemét. Mintha a mindenség minden szemetét és átkát a városra szórták volna.
Sűrű, tömött sorok. Emberek. Bőröndök. Bugyrok. Társzekerek.
Törődött és vak öregasszonyt láttam a Z. utca sarkán. Aztán egy rozzant, fél lábú, prófétáló nyomorékot:
– Elviszik őket! – rikoltotta. – Elviszik, mint a bárányokat! Vágóhídra hajtják az igazságot, tömlöcbe zárják az utat. Megbecstelenítik az Úr ajándékát: az emberi életet! És a vétek gyökérzetét nem lehet többé kitépni. És többé nem lehet megtagadni a sátánt! Mert eljön az tüzes szekéren, és többé nem lehet őt letaszítani az aranytrónusáról!
Undorral vegyes kétségbeeséssel szaladtam háztömbtől háztömbig. Emberek. Nyomuló és érkező idegenek, akikből, mintha apám asztrállénye fénylett volna.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.